به گزارش اکوایران؛ براساس مصوبه امروز هیات دولت بانک مرکزی موظف شد سامانه یکپارچه‌ای برای تسهیلات ارزی و ریالی راه اندازی کند تا کل فرایند و میزان سود در آن قید شود.

سید رضا فاطمی امین در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر عنوان کرد: در جلسه امروز در مورد رفع موانع تولید مصوباتی داشتیم و به موجب آن بانک مرکزی موظف شد سامانه یکپارچه‌ای برای تسهیلات ارزی و ریالی راه اندازی کند تا کل فرایند و میزان سود در آن ذکر شود.

وی افزود: نبود این سامانه یکی از چالش‌های بخش صنعت محسوب می شود، چرا که نحوه محاسبه سود تسهیلات مشخص نیست و این موضع مشکلات بسیاری برای بخش صنعت ایجاد کرده است. به گفته فاطمی امین، ما در حوزه تسهیلات، یکپارچگی نداریم که خوشبختانه مصوب شد بانک مرکزی این اقدام را انجام دهد. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این بسته مصوبه دیگری هم داشت که مربوط به واحدهایی است که سابق بر این چک برگشتی داشته اند و حساب آنها مسدود می‌شد و در نهایت منتهی به ساقط شدن تولید می‌شد. آئین نامه‌ای قبلا در دولت بود  شرکت‌هایی که بالای صد نفر باشند، شورای تامین استان می‌تواند برگشت چک را متوقف کند، اما امروز تصویب شد این سقف به بالای پنجاه نفر برسد و در مورد دانش بنیان‌ها و بنگاه‌هایی که ستاد تسهیل آنها را تایید می‌کند، مصوب شد بتوانند فعالیت خود را ادامه دهند.