به گزارش اکوایران: سید محمدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد که اخذ مالیات از واردات کالای معاف از مناطق آزاد به سرزمین اصلی موضوعیت ندارد.

سبحانی در این بخشنامه به تبصره 1 بند الف ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرده است. در بند الف ماده 9  این قانون هم آمده است، عرضه کالاها و ارائه خدمات در زمینه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل( از جمله چوب خام،، محصولات گلخانه(از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ) معاف از مالیات هستند.

در تبصره یک این بند قانون هم تاکید می‌شود که خدمات ارائه شده به محصولات کشاورزی  از جمله مراحل بسته بندی، انبارداری و ... مشمول مالیات و عوارض فروش نیست.

حال به دلیل اینکه  ابهاماتی در مورد اجرای بخشی از  قانون مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد، سازمان امور  در بخشنامه جدید اعلام کرده است: با عنایت به سوالات و ابهامات مطروحه در خصوص اجرای مقررات تبصره ۳ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۲ خرداد ۱۴۰۰ در ارتباط با ورود کالاهای موضوع بند الف ماده ۹ قانون مزبور از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی و با توجه به مفاد صورتجلسه شماره ۱-۱.۲ مورخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ شورای عالی مالیات به اطلاع می‌رساند؛ وفق مفاد تبصره ۱ بند الف ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده واردات کالاهای موضوع بند مذکور مورد حکم قرار گرفته است.

این بخشنامه تاکید می‌کند: از طرفی به موجب بند ب ماده یک قانون یاد شده، واردات عبارت است از ورود کالا یا خدمت از خارج از کشور به قلمرو گمرکی کشور یا مناطق آزاد تجاری- صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی. بنابراین با توجه به تعریف واردات، اخذ مالیات از واردکنندگان کالاهای معاف موضوع بند الف ماده ۹ قانون مزبور از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی در اچرای مفاد تبصره ۳ ماده ۱۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۲ خرداد ۱۴۰۰ فاقد موضوعیت خواهد بود.

متن کامل قانون مالیات ارزش افزوده را اینجا ببینید.