به گزارش اکوایران، هر پوند مس در معاملات آتی کامکس با نرخ 3.67 دلار به ازای هر پوند به فروش رفت که این رقم نسبت به کف قیمتی ثبت شده برای آن در نیمه ماه ژوئیه رشدی 15 درصدی را به ثبت رسامد. البته همچنان فلز سرخ با اوج قیمتی خود ظرف یک سال اخیر فاصله 25 درصدی دارد.

بازگشت به مسیر رشد

از میزان موجودی فلز مس در انبارهای بورس دنیا کاسته شده، در عین حال آمارها از کاهش تولید فلز سرخ خبر می‌دهد. در این شرایط نشانه‌هایی از بهبود تقاضا در این بازار خودنمایی کرده و به این ترتیب مجموع این عوامل از افزایش بهای فلز سرخ در بازارهای جهانی حمایت کرده است.

در این شرایط افزایش بهای گاز طبیعی در بازارهای جهانی با محوریت بازارهای اروپایی باعث شده تا تمایل به سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش یافته و این موضوع باعث شود تا بازار در انتظار رشد تقاضا باری فلز سرخ باشد.

کاهش موجودی حامی رشد نرخ

موجودی مس در انبارهای ثبت شده در بورس فلزات لندن از 121 هزار و 200 تن در ابتدای ژوئیه به 72 هزار و 250 تن کاهش یافت، در عین حال موجودی مس در انبارهای تحت نظارت بورس آتی شانگهای نیز به 31 هزار و 205 تن رسید که این رقم کمترین میزان آن ظرف 13 سال گذشته بود.

شرکت‌هایی ازجمله Antofagasta، واله، بی‌اچ‌پی و شرکت مس کره جنوبی ازجمله معدنکارانی هستند که در سال جاری از میزان تولید مس خود کاستند.

واهمه از رکود مانع رشد قیمتی

اگرچه موجودی مس در انبارهای بورسی دنیا رو به کاهش گذاشته اما واهمه از بروز رکود اقتصادی در دنیا و سفته‌بازانی که در این شرایط موضع کاهشی اخذ کرده‌اند به افت فلز مس دامن می‌زند.