پخش زنده پخش زنده اکو ایران

مستندهای اقتصادی

در این برنامه سعی می شود تا مستندهای اقتصادی که در بیرون از ایران ساخته شده ترجمه شده و به صورت زیر نویس با زبان اصلی و یا دوبله شده در اختیار مخاطبان قرار گیرد . این مستند ها هر روز و در بخش پایانی برنامه های شبکه اینترنتی اقتصاد ایران در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • فردریک هایک؛ قهرمان آزادی

  فردریک هایک قهرمان بازار و الهام‌بخش بسیاری از مردمی بود که دنیای امروز ما را ساخته‌اند. بین تمام اندیشمندان حرفه‌ای بازار، هایک با اختلاف رادیکال‌ترین فرد بود و می‌گفت بازار باید بازهم آزادتر باشد و دولت‌ها باید از کنترل کردن بازار و جریان سرمایه اجتناب کنند.

  ۵۸:۵۱
 • نگاهی به زندگی و افکار کینز

  جان مینارد کینز معتقد است سرمایه‌داری ایده جالبی است اما در دنیای واقعی ممکن است رکود بازار خود به خود مرتفع نشود. این مستند به بررسی نقطه نظرات کینز در خصوص «رشد افسارگسیخته قدرت پول» می‌پردازد

  ۰۰:۰۰
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (10) :اختیارات دولت

  میلتون فریدمن، با تکیه بر نظریه بازار آزاد آدام اسمیت و قدرت مرکزی تامس جفرسون، مختصات فعالیت‌های دولت در یک مدل اقتصادی را ترسیم می‌کند. از نظر او وجود یک دولت بزرگ، نه تنها ما را به توسعه عدالت و رفاه در جامعه نزدیک نمی‌کند، بلکه باعث هدر رفت منابع مالی و انسانی در کشور و ایجاد فساد و بی‌نظمی می‌شود. و تنها راه‌حل آن در شرایط موجود، کنترل و تثبیت مخارج دولت در میزان مشخص و اصلاح نهادی جامعه در خصوص حیطه اختیارات دولت است.

  ۰۰:۰۰
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (9): چگونگی درمان تورم

  تمام انسان‌ها در بازه زمانی‌های متفاوت در اکثر کشورها از مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت‌ها رنج برده‌اند. میلتون فریدمن، اقتصاددان آمریکایی معتقد است که راه‌حل مقابله با تورم را می‌داند و در این ویدئو چگونگی ایجاد تورم و درمان آن را توضیح خواهد داد.

  ۵۸:۲۶
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (8) :اتحادیه های کارگری

  اتحادیه‌های کارگری با هدف حمایت از نیروی کار تشکیل شده‌اند اما میلتون فریدمن، اقتصاددان در این مستند چگونگی شکاف میان آرمان‌ها و واقعیت‌ها را در اتحادیه‌ها نشان می‌دهد و توضیح می‌دهد که چگونه کارگران با عضویت در اتحادیه‌ها به مرور زمان از حقوق خود فاصله می‌گیرند و تنها درگیر بروکراسی می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با صحبت‌های فریدمن، این قسمت از برنامه «مستند» را ببینید.

  ۵۸:۲۲
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (7)

  در این قسمت از آزادی انتخاب، پرفسور میلتون فریدمن از حق انتخاب مصرف‌کننده دفاع می‌کند. از نظر او مداخله دولت برای دفاع از مصرف‌کننده به اشکال مختلف باعث از بین بردن سیگنال‌های قیمتی و مانع رشد و توسعه صنایع می‌شود. دفاع از حقوق مصرف‌کننده تنها بهانه‌ای برای بروکرات های دولتی است تا بتوانند نهادهای خود را قوام دهند. بروکراسی که از آن کارمندان دولتی بهره می‌برند آن‌هم به بهانه حمایت از مصرف‌کننده. اما چرا با وجود مکانیسم قیمتی بازار نیازی به چنین نهادهای دولتی نیست؟ در این مستند به این موضوع پرداخت شده است.

  ۵۸:۳۰
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (6)

  آزادی انتخاب عنوان یک مجموعه تلویزیونی ده قسمتی است . قسمت ششم: مشکل ساختاری مدارس ما چیست؟

  ۵۷:۵۶
 • مستند آزادی انتخاب فریدمن (5)

  آزادی انتخاب عنوان یک مجموعه تلویزیونی ده قسمتی است . قسمت پنجم: برابر خلق شده

  ۵۸:۲۳