پخش زنده پخش زنده اکو ایران

رویداد

این برنامه همایش ها، نمایشگاه ها و رویدادهای مهم مرتبط با بخش های مختلف اقتصادی را تحت پوشش تصویر قرار می‌دهد. مدت این برنامه 30 دقیقه بوده و با توجه به زمان رویدادها به صورت مقطعی پخش می گردد.

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • مصاحبه با دکتر شهرام رایگان رئیس دانشکده متالوژی و مواد دانشگاه تهران در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  شهرام رایگان، رئیس دانشکده متالوژی و مواد دانشگاه تهران معتقد است صنعت و دانشگاه نیاز به یکدیگر را احساس کرده‌اند اما هنوز دو چالش‌ اساسی برای شکل‌گیری این ارتباط وجود دارد. او که در حاشیه دومین همایش صنایع غیرآهنی با اکوایران مصاحبه کرده درباره این دو چالش اساسی اینگونه توضیح می‌دهد: آنچه ما در دانشگاه تدریس می‌کنیم، چه در زمینه تحقیقات و چه در زمینه آموزش در مرزهای دانش است اما در مقابل صنایع ما بسیار قدیمی شده و دور از مرزهای دانش است. لذا این فاصله بین ما افتاده است که باید این چالش حل شود.

  ۱۳:۴۴
 • مصاحبه با هوشنگ گودرزی رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  صنعت آلومینیوم نیاز به نقشه راه دارد. هوشنگ گودرزی، رئیس هئیت مدیره سندیکانی صنایع آلومینیوم ایران، معتقد است که چشم انداز آتی صنعت آلومنیویم ایران به این نحو است که در سند چشم انداز یک و نیم میلیون تن تولید شمش آلومینیوم پیش بینی شده است که این یک و نیم میلیون تن، با توجه به اینکه ما توان تولید این محصول را بیشتر از تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم، می توانست تا سه میلیون تن بالا برود. او اما می گوید برای تولید این حجم نقشه راه درستی برای آن تا به امروز تعریف نشده است. گودرزی همچنین بیان می کند که برای هدف هایمان به نقشه راه نیاز داریم و برای رسیدن به هر هدفی، نقشه راه را باید از یک طرح در بیاریم و به این طرح در صنعت های بزرگ طرح جامعه می گویند و در صنعت آلومینیوم هم نیاز به این طرح داریم.

  ۰۷:۵۹
 • مصاحبه با بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  قیمت گذاری دستوری آفت تولید است بهرام شکوری، فعال اقتصادی و بخش خصوصی در گفتگو با اکو ایران این موضوع را مطرح می کند که زمانی چهل تا پنجاه تن سنگ آهن از کشور صادر می شد اما امروز میزان صادرات سنگ آهن به هفت تا هشت میلیون تن رسیده است. او می گوید که نباید برای صادرات تعرفه و عوارضی وضع شود تا صادرکننده ها و فعالین این بخش به راحتی بتوانند محصولاتشان را صادر کنند و حتی مورد تشویق هم قرار بگیرند. به گفته شکوری متاسفانه با لفظ خام فروشی، زحمات این بخش از تولید را به هدر داده ایم و در نتیجه زحمات آن ها نادیده گرفته شده است. این فعال اقتصادی به کمک هایی که دولت به این حوزه می تواند بکند، اشاره می کند و از ظرفیت های انجمن ها در حمایت از صادرکننده ها حرف می زند. بهرام شکوری همچنین در صحبت هایش به در نظر گرفتن رانت برای بعضی از بخش ها اشاره می کند و به ارز 4200 تومانی هم می پردازد. به گفته او این ارز در کف بازار به مصرف کننده نرسید و فقط رانتی برای بعضی ها ایجاد کرد. در نهایت او به این نکته می پردازد که قیمت گذاری دستوری، آفت تولید شده است.

  ۰۹:۵۸
 • مصاحبه با بهروز رحمتی مدیر امور سهام، سرمایه گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  بهروز رحتمی، مدیرعامل و مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی مس ایران در حاشیه دومین همایش و نمایشگاه «چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار» از لزوم سرمایه‌گذاری کشور در حوزه مس می‌گوید.

  ۱۲:۱۹
 • مصاحبه با یوسف مرادلو رئیس هیات مدیره و دبیر انجمن در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  تحریم ها در صنعت سرب و روی بی اثر است. مهندس یوسف مرادلو، رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در این گفتگو این مسئله را مطرح می کند که چشم انداز صنعت سرب و روی رو به پیشرفت است و اینکه گفته می شود مواد اولیه در این صنعت کم است، مشکلی ایجاد نکرده است.

  ۱۳:۵۱
 • مصاحبه با دکتر عباس مجدی رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران در حاشیه همایش صنایع غیرآهنی

  لزوم ارتباط بین دانشگاه و صنعت عباس مجدی، رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران، در همایش فلزات غیر آهنی، در گفتگو با اکو ایران بیان می کند که همه آن هایی که امروز به نحوی دست‌اندرکار فعالیت های معدنی و صنعتی و به طور کلی اجرایی هستند، فارغ التحصیل دانشگاه ها هستند. مهم این است که محصولات و فارغ التحصیلان فنی یا غیر فنی که بازار عرضه می شوند، بتوانند کارها و مسئولیت ها را به خوبی به دست بگیرند. او همچنین می گوید که در ابتدای امر آنچه که مسلم است این است که این فارغ التحصیلان فاقد تجربه هستند و به این نکته اشاره می کند که هرچند که این افراد کارآموزی هایی در طی دوران تحصیلات دارند اما مسئله مهم این است که کارآموزی برای این افراد تازه فارغ التحصیل شده کفایت نمی کند

  ۱۰:۱۹
 • مصاحبه با مهندس ابکا رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی بین المللی فولاد تکنیک در حاشیه همایش صنایع غیر آهنی

  لزوم توجه به برنامه ریزی و استراتژی مهندس محمد ابکا، مدیر عامل مجموعه هلدینگ پرشیا و رئیس هئیت مدیره فولاد تکنیک معتقد است که در گذشته واحدها و صنایع معدنی با وجود اینکه استراتژی و برنامه داشته اند اما عملکرد آن ها پراکنده بوده است. او در صحبت هایش می گوید بعد از اینکه رسانه دنیای اقتصاد از حدود ده سال پیش تصمیم گرفت که همایش هایی برای صنعت فولاد برگزار کند، از دل این همایش ها طرح جامعی بیرون آمد و نتیجه اش این شد که صنعت فولاد سروسامان پیدا کرد. مهندس ابکا همچنین مطرح می کند که بعد از این اتفاق بود که وزارتخانه به این فکر افتاد که چرا این برنامه را برای همه صنایع انجام ندهد.

  ۰۹:۰۵