پخش زنده پخش زنده اکو ایران

سیاست گذاری

در این ویژه برنامه آقای دکتر مسعود نیلی با تمرکز بر اقتصاد ایران، چگونگی تحلیل مسائل آن و نحوه برخورد با مشکلات را به بحث می گذارند. سردبیر برنامه آقای حمید آذرمند است و مدت زمان آن ۴۵ دقیقه خواهد بود.

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • ضرورت اصلاح ساختار بودجه‌ریزی

  ناکارایی سیاست‌های مالی و کسری بودجه در اقتصاد ایران به بخش‌های مختلف تسری پیداکرده است و مشکلات زیادی به وجود آورده و زمینه‌ساز تورم شده است. در این شرایط به نظر می‌رسد اصلاح ساختار بودجه شالوده دیگر اصلاحات اقتصادی است.

  ۴۰:۰۵
 • نفت و اقتصاد ایران

  در قسمت پانزدهم برنامه «سیاست‌گذاری»،‌ به موضوعات پیرامون نقش نفت و درآمدهای نفتی بر اقتصاد ایران می‌پردازیم.

  ۴۱:۴۸
 • رشد اقتصادی بلندمدت و عوامل موثر بر آن

  در قسمت‌های قبلی برنامه سیاست‌گذاری، مساله رشد اقتصادی در ایران و عوامل رشد اقتصادی پایین در دهه‌های گذشته ریشه‌یابی شد. در این قسمت از برنامه با حضور دکتر مسعود نیلی مبحث رشد جمع‌بندی شده است.

  ۴۱:۵۲
 • موانع داخلی برونگرایی در اقتصاد ایران

  مسعود نیلی معتقد است نظام اقتصادی ما درون‌گرا تنظیم شده است و می‌پرسد: چه کسی در برون‌گرایی سود بیشتری می‌برد؟ آن‌کسی که صادر می‌کند و با بنگاه‌های بیرونی مرتبط می‌شود آن‌کسی که نمی‌تواند محصولش را بفروشد بازنده می‌شود. به نظر نیلی ذینفعان قدرتمند «درون‌گرایی» موفق شده‌اند نیروی پیشران سیاست‌گذاری کشور باشند و بازار داخلی را در یک اقتصاد کوچک و بسته اسیر خودکرده‌اند.

  ۴۴:۰۱
 • برون‌گرایی و نقش آن در رشد اقتصادی بالا و پایدار

  الگوی برون‌گرایی در دنیای امروز، متاسفانه از دوران بالندگی خود گذر کرده است و کشورهای برون‌گرا که سوار بر موج‌های جهانی شدند، توانسته‌اند رفاه خود را ارتقا دهند. در این بخش دکتر نیلی به توضیح موج های جهانی شدن و تاثیر آن بر رشد اقتصادی کشورها پرداخته است.

  ۴۴:۵۲
 • عوامل تضعیف‌کننده رشد در ایران

  در این قسمت از برنامه «سیاست‌گذاری» دکتر مسعود نیلی به همراه حمید آذرمند، کارشناس اقتصادی درباره ضعف‌های خصوصی‌سازی در ایران صحبت می‌کنند. در این برنامه همچنین خصوصی‌سازی در کشورمان آسیب‌شناسی می‌شود.

  ۴۷:۱۲
 • توسعه بنگاه‌داری خصوصی پیش‌نیاز رشد اقتصادی بالا و پایدار

  رشد اقتصادی بالا و پایدار نیازمند توسعه بنگاه‌داری خصوصی است. بنگاه‌داری دولتی در یک محیط بسته اقتصادی نمی‌تواند زمینه رشد اقتصادی بالا و پایدار را فراهم کند.

  ۵۰:۰۷
 • ریشه‌یابی عدم تعادل‌‌ها | بودجه دولت و مشکلات نظام بانکی، ریشه عدم‌تعادل‌‌ها است

  در قسمت نهم برنامه «سیاست‌گذاری»،‌ در ریشه‌یابی عدم‌ تعادل‌های اقتصاد ایران به موضوعات ناترازی بودجه عمومی و مشکلات نظام بانکی می‌پردازیم

  ۰۰:۰۰