پخش زنده پخش زنده اکو ایران

کلاس درس اقتصاد توسعه

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • مونوپولی میخک صدپر - قسمت بیست و چهارم

  سرمایه‌داری رفاقتی و اعطای حق امتیاز‌های ویژه به افرادی خاص در یک جامعه، چه تبعاتی در پی دارد؟ چرا باید برنده‌ها و بازنده‌های اقتصاد نه توسط دولت، که به وسیله‌ی رقابت در بازار تعیین شوند؟ انحصار میخک صدپر در اندونزی کار را به جایی رساند، که صندوق بین المللی پول برای اعطای کمک‌های مالی به این کشور شرط کرد که همه‌ی امتیازهای اعطا شده به افراد خاص در تجارت میخک صدپر باید از بین بروند. در این قسمت به مثالی دیگر از پیامدهای حمایت‌گرایی و توزیع رانت پرداخته‌ایم.

  ۸۰۰ مشاهده ۰۳:۵۴
 • محدودیت تجارت ذرت در مالاوی

  قسمت بیست و سوم

  پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت چه بر سر انگیزه‌ی فروشندگان محصولات کشاورزی می‌آورد؟ اصول اولیه اقتصاد در خصوص ممنوعیت تجارت توسط دولت چه می‌گوید؟ مقصر دانستن تجار و دلالان توسط دولت ها در شرایط بالا رفتن قیمت یک کالا تا چه حد واقعیت دارد؟ چرا باید اجازه داد بازارها به تخصیص منابع بپردازند و نه دولت ها؟ علم اقتصاد می‌گوید ایجاد یک بازار انحصاری به بهانه ی وجود بحران در یک بازار، فساد‌آفرین است و وضعیت را وخیم‌تر می‌کند. در این قسمت با پرداختن به نمونه‌ای از کشور مالاوی، به این سوالات پاسخ داده‌ایم.

  ۷۷۳ مشاهده ۰۷:۵۳
 • رونق سویا

  کلاس درس اقتصاد توسعه - قسمت بیست و دوم

  ۷۶۷ مشاهده ۰۲:۵۹
 • قسمت بیست و یکم - اوج گیری قیمت برنج در سال ٢٠٠٧ - ٢٠٠٨

  برنج، بخش حیاتی رژیم غذایی حدود نصف جمعیت جهان است که تجارت آن در بازار بین المللی آزاد نیست. طی اوج گیری قیمت برنج در سال ٢٠٠٧ - ٢٠٠٨ پاسخ بسیاری از کشورهای صادر کننده برنج، محدودیت میزان صادرات بود. این محدودیت چه تاثیری بر تولید برنج در جهان گذاشت؟ در این قسمت ببینید.

  ۱,۰۸۴ مشاهده ۰۵:۵۲
 • قسمت بیستم - سیب زمینی شیرین، محصول کشاورزی مردانه

  چرا در مناطقی از آفریقا به این محصول، محصولی مردانه گفته می‌شود؟

  ۲,۰۳۷ مشاهده ۰۴:۱۰
 • قسمت نوزدهم - گندم، آب و عربستان سعودی

  اخیرا عربستان تصمیم عاقلانه خود مبنی بر توقف کامل تلاش برای پرورش گندم را اعلام کرد. این داستان پشت پرده آن است. سوبسید دهی چه آثاری برجای می‌گذارد؟

  ۶۸۸ مشاهده ۰۲:۵۶
 • قسمت هجدهم - عبور گوجه از مرز

  درس دیگر اقتصاد توسعه در اهمیت مرزهاست، هم برای انسان ها، و هم میوه ها

  ۱,۱۴۴ مشاهده ۰۳:۵۹
 • قسمت هفدهم - سیر

  حباب قیمت و تجارت آزاد

  ۱,۱۴۱ مشاهده ۰۲:۳۳