پخش زنده پخش زنده اکو ایران

کلاس درس اقتصاد توسعه

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • آب و مونوپولی - قسمت بیست و هشتم

  به طور کلی هزینه ثابت بالا در تولید هر کالا یا خدمتی، ایجاد رقابت در آن کالا و خدمت را دشوار می‌کند.

  ۴۶۶ مشاهده ۰۳:۰۷
 • اخلاق و بازار آب - قسمت بیست و هفتم

  عموم مردم معتقدند که آب بخشی از میراث مشترک بشری است و در نتیجه نباید تحت مالکیت خصوصی کسی قرار داشته باشد. علم اقتصاد در مورد این عقاید چه می‌گوید؟

  ۵۱۸ مشاهده ۰۳:۲۲
 • قسمت بیست و ششم - اهمیت اقتصادی آب

  خیلی خلاصه، چرا اقتصاددانان باید بیشتر به آب، مشکلات آن، و سیاست گذاری برای آب اهمیت دهند.

  ۷۵۹ مشاهده ۰۲:۳۵
 • مزیت مقیاس هندوانه - قسمت بیست و پنجم

  داستان تولید هندوانه در روستای سنت آگوستین مکزیک و مقایسه‌ی آن با تولید هندوانه در آمریکا چه درسی در اقتصاد کشاورزی به ما می‌دهد؟ هزینه‌های جانبی تولید در کدام کشور بیشتر است؟ میزان تولید در کدام کشور بیشتر است؟ زیرساخت خرده‌ فروشی چه کمکی به تولید بیشتر می‌کند؟ صرفه به مقیاس چیست و چرا در کارایی سیستم تأمین غذایی اهمیت دارد؟ در این قسمت به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

  ۱,۴۵۲ مشاهده ۰۰:۰۰
 • مونوپولی میخک صدپر - قسمت بیست و چهارم

  سرمایه‌داری رفاقتی و اعطای حق امتیاز‌های ویژه به افرادی خاص در یک جامعه، چه تبعاتی در پی دارد؟ چرا باید برنده‌ها و بازنده‌های اقتصاد نه توسط دولت، که به وسیله‌ی رقابت در بازار تعیین شوند؟ انحصار میخک صدپر در اندونزی کار را به جایی رساند، که صندوق بین المللی پول برای اعطای کمک‌های مالی به این کشور شرط کرد که همه‌ی امتیازهای اعطا شده به افراد خاص در تجارت میخک صدپر باید از بین بروند. در این قسمت به مثالی دیگر از پیامدهای حمایت‌گرایی و توزیع رانت پرداخته‌ایم.

  ۱,۰۵۹ مشاهده ۰۳:۵۴
 • محدودیت تجارت ذرت در مالاوی

  قسمت بیست و سوم

  پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت چه بر سر انگیزه‌ی فروشندگان محصولات کشاورزی می‌آورد؟ اصول اولیه اقتصاد در خصوص ممنوعیت تجارت توسط دولت چه می‌گوید؟ مقصر دانستن تجار و دلالان توسط دولت ها در شرایط بالا رفتن قیمت یک کالا تا چه حد واقعیت دارد؟ چرا باید اجازه داد بازارها به تخصیص منابع بپردازند و نه دولت ها؟ علم اقتصاد می‌گوید ایجاد یک بازار انحصاری به بهانه ی وجود بحران در یک بازار، فساد‌آفرین است و وضعیت را وخیم‌تر می‌کند. در این قسمت با پرداختن به نمونه‌ای از کشور مالاوی، به این سوالات پاسخ داده‌ایم.

  ۹۷۰ مشاهده ۰۷:۵۳
 • رونق سویا

  کلاس درس اقتصاد توسعه - قسمت بیست و دوم

  ۸۶۹ مشاهده ۰۲:۵۹
 • قسمت بیست و یکم - اوج گیری قیمت برنج در سال ٢٠٠٧ - ٢٠٠٨

  برنج، بخش حیاتی رژیم غذایی حدود نصف جمعیت جهان است که تجارت آن در بازار بین المللی آزاد نیست. طی اوج گیری قیمت برنج در سال ٢٠٠٧ - ٢٠٠٨ پاسخ بسیاری از کشورهای صادر کننده برنج، محدودیت میزان صادرات بود. این محدودیت چه تاثیری بر تولید برنج در جهان گذاشت؟ در این قسمت ببینید.

  ۱,۳۰۱ مشاهده ۰۵:۵۲