فرآیند

در این برنامه سعی می گردد تا به مسائل مرتبط با بخش های مختلف اقتصادی همچون نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل ، عمران، صنایع و معادن، کشاورزی، شیلات و دامپروری، صنایع غذایی، اقتصاد شهری، گردشگری و مواردی از این گونه پرداخته شود . این برنامه روزانه و هر روز با یک موضوع و به مدت 45 دقیقه پخش می گردد . سردبیر این برنامه آقای حمیدرضا شهامت می باشد.

 • گام ، بورس را پیشرفته‌تر می‌کند (بخش اول)

  گواهی اعتبار موثر ( گام) اوراقی است که از هفته آینده به کمک تولیدکنندگان می آید و آنها میتوانند نقدینگی در گردش خود را راحت تر از بانک ها تامین کنند. در صورت اجرای کامل و نظارت دقیق بر اجرای این طرح ، بازار سرمایه و بورس نیز بیشتر پیشرفت میکند. اکوایران در گفتگو با دکتر سید حمید میرمعینی ، کارشناس بازار پول و سرمایه ،‌اثرات اجرای گام در بورس را بررسی کرده است .

  ۰۷:۰۱
 • سلامت صنعت شیر، از واقعیت تا شایعه

  ادعای جنجالی یک کارشناس در برنامه زنده تلویزیونی درخصوص آلودگی شیر و فرآورده های لبنی، شوک سنگینی به صنعت شیر و لبنیات کشور وارد کرد. واقعیت ماجرا چه بود؟ در این برنامه چند و چون این ادعا را با دکتر مقدسی در میان گذاشته ایم.

  ۱۲:۱۹
 • مالیات دوباره از سفرهای خارجی اخذ نمی‌شود

  مجلس با بازنگری و اصلاح ساختار قانون ارزش افزوده، عوارض خروج از کشور را در قالب قانون مالیات های مستقیم و غیرمستقیم و به شکل دائمی منظور کرد. بر این اساس این اصلاحیه، باعث ایجاد شائبه هایی شد و مردم تصور کردند که مالیات دوگانه برای خروج از کشور باید پرداخت کنند. اکوایران در گفت و گو با کارشناسان نقاط مبهم و موارد حقوقی این مصوبه را بررسی کرده است.

  ۰۹:۰۳
 • با وجود پیروزی سیاسی منطقه ای ، چرا در بهره اقتصادی و رسانه ای شکست خورده ایم؟

  در این قسمت از برنامه فرآیند به تحولات سیاسی در منطقه خاورمیانه اشاره می شود و کارشناسان برنامه به ارائه نظرات خود در خصوص عدم کامیابی ایران در توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورهای منطقه می پردازند. سیاست های آمریکا برای افزایش هژمونی خود در بازار انرژی و نحوه استفاده از ابزار تنش های سیاسی و تحریم ها در منطقه مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.کارشناسان برنامه آقایان مدرسی و شرفی تحلیل های خود را در این خصوص ارائه می دهند. ایشان در این برنامه به وضع موجود منطقه پرداخته و به راهکار های مورد نظر برای دستیابی به راهبرد استراتژیک در بین کشورهای منطقه برای افزایش بهره اقتصادی اشاره می کنند.

  ۰۵:۱۳
 • میادین مشترک نفت ایران با دیگر کشورها

  منابع مشترک گازی و نفتی ایران با دیگر کشورها موضوع قسمت دوم گپ و گفت با اصغر ابراهیمی اصل، معاون سابق وزرای نفت و استاندار پیشین ایلام در برنامه «فرآیند» است.

  ۵۱:۴۳
 • صنعت گاز و بررسی مدل مخازن مشترک ایران و قطر

  در این قسمت از برنامه فرآیند درباره جایگاه گاز در ایران و سهم آن در مبادلات تجاری کشور صحبت شده است. میثم شرفی که به عنوان فعال حوزه انرژی مهمان این قسمت برنامه است می‌گوید میزان مصرف گاز ایران با کشور چین که حدود یک میلیارد و 200 میلیون جمعیت دارد برابر است! او معتقد است باید قیمت گاز تا سطح آستانه تحمل مردم افزایش یابد تا الگوی مصرف این منبع انرژی در کشور اصلاح شود.

  ۴۷:۴۰
 • وضعیت نفت و پالایش در ایران | میادین نفتی مشترک ایران و عراق

  برنده میادین نفتی ایران است یا عراق؟ تا سال 1404 چه برنامه ای برای صنعت نفت داریم؟ این ها سوالاتی است که در این قسمت از برنامه فرآیند به آن پاسخ داده شده است.

  ۴۱:۳۰
 • صنعت پتروشیمی ایران در بوته نقد

  صنعت پتروشیمی ایران و گفتگو درباره تاریخچه، ظرفیت هاو چالش‌های این صنعت مهم کشور موضوع اصلی قسمت دوم گپ و گفت با اصغر ابراهیمی اصل، معاون سابق وزرای نفت و استاندار پیشین ایلام در برنامه «فرآیند» است.

  ۵۳:۱۴