پخش زنده پخش زنده اکو ایران

اکو نیرو

اکو نیرو با بررسی مهمترین اخبار، تحلیل­ ها و رویدادهای صنعت برق و آب، چراغ راهی برای فعالان این صنایع استراتژیک است.

در این برنامه تحلیلی، با نگاهی به اقدامات وزارت نیرو و بخش خصوصی در حوزه­های تخصصی آب و برق، جایگاهی برای ارائه نقد و نظرات و طرح مسائل کارشناسی متخصصان بخش نیرو فراهم شده است.

برای رصد آخرین تحولات صنعت آب و برق کشور با ما همراه باشید.

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • فاصله ایران تا ۱۶ ساعت قطعی برق

  روند فعلی صنعت برق نشان می‌دهد اگر سرمایه‌گذاری در این بخش صورت نگیرد استهلاک نیروگاه‌ها به علاوه نبود گاز کافی، سبب ادامه قطعی‌های برق در سال‌های آینده می‌شود.

  ۱۰۷,۲۱۹ مشاهده ۴۹:۱۳
 • بحران برق و گاز در چله زمستان

  آیا ادامه قطعی‌های برق تابستان، در زمستان هم رخ خواهد داد؟

  ۲۸۲ مشاهده ۲۱:۱۰
 • صنعت برق در آستانه ورشکستگی

  تصمیمات کلان وزارت نیرو در طی سال‌های اخیر، افزایش نرخ ارز، اعمال تحریم‌های غیرقانونی از سوی آمریکا، ارزی بودن سرمایه‌گذاری در صنعت برق، محدودیت‌های نبود نظام صحیح قیمت‌گذاری کالای برق، فشارهای دولت در عدم پرداخت به موقع منابع صنعت برق کشور، شرایط مبهم و پرریسکی را برای بازار‌ برق کشور ایجاد کرده که ساده ترین نتیجه آن خالی شدن توسعه نیروگاه‌های کشور از سرمایه‌گذاران است.

  ۵۸۰ مشاهده ۲۲:۴۰
 • در صنعت برق ایران چه خبر است؟

  بعد از تجدید ساختار صنعت برق کشور در سال ۱۳۸۳، بازار برق ایران به منظور رقابتی شدن صنعت برق کشور شکل گرفته است.

  ۶۹۴ مشاهده ۰۳:۵۰
 • دو زخم کهنه صنعت برق

  اقتصاد صنعت برق کشور در سال‌های اخیر همواره با دو چالش اصلی روبرو بوده است.

  ۴۴۸ مشاهده ۰۴:۰۱
 • توقف در ایستگاه رقابت‌های نابرابر

  دلایل افول سرمایه گذاری در صنعت برق چیست ؟

  ایران با ظرفیت تولید ۸۰ هزار مگاوات برق، در رده اول خاورمیانه و رده چهاردهم دنیا قرار دارد و بیش از نیمی از این ظرفیت را مرهون نیروگاه‌های غیردولتی و خصوصی است.

  ۴۵۵ مشاهده ۲۰:۵۷
 • زوایای مجهول یک مصوبه شفاف

  رمزگشایی مصوبه فروش برق به مشترکان بزرگ

  با اعلام وزیر نیرو و تصویب هیات دولت، مشترکان پرمصرف مکلف به خرید برق از نیروگاه ها شدند. این مصوبه که بدون شک نحوه پیاده سازی و اجرای آن، تاثیری غیرقابل انکار بر نتایج نهایی اش خواهد داشت، زمینه را برای پایان انحصار در عرصه خرید و فروش برق از بین می برد. اما آنچه که باید به شکل جدی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد این است که توفیق این مصوبه چه الزاماتی دارد و اجرای آن با چه مخاطراتی مواجه است؟

  ۵۲۷ مشاهده ۲۲:۳۹
 • قفل شدگی اقتصاد صنعت برق

  صنعت برق ویژگی خاصی دارد که ضرورت نگاه به آینده را دوچندان می کند؛ ساختار صنعت برق به واسطه اینکه یک کالای انباشت پذیر به صورت اقتصادی نیست و توانایی ذخیره سازی آن به صورت گسترده وجود ندارد و از آنجایی که برای ایجاد شبکه و ساختار عرضه برق، سرمایه زیاد و زمان طولانی هم نیاز است، بنابراین برای اینکه بتوان به اندازه کافی سبد عرضه برق را متناسب با تقاضا فراهم کرد، باید برنامه ریزی بلندمدت داشت.

  ۱,۱۱۲ مشاهده ۲۹:۳۲