پخش زنده پخش زنده اکو ایران

اکو نیرو

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • فرصت طلایی بورس برای صنعت برق

  ارزیابیها نشان میدهد ظرفیت بسیار بزرگی در بازار سرمایه به‌وجود آمده است. تحلیلگران معتقدند نقدینگی موجود در بازار سرمایه میتواند بنگاهها را به سمت رونق تولید و رشد اقتصادی سوق دهد. رشد بورس و هجوم نقدینگی به بازار سرمایه این پرسش را مطرح میکند که آیا میتوان روی پتانسیلهای بازار سرمایه در جهت تامین منابع مالی پروژههای صنعت برق حساب باز کرد؟

  ۱۰۱۷ مشاهده ۲۲:۴۳
 • «رگولاتوری» عنصر گمشده صنعت برق

  صنعت برق ایران به‌دلیل بیش از نیم قرن حضور مستقیم دولت در زنجیره تامین برق و دخالت‌های گسترده سیاست‌گذار آثار و صدمات عمیقی در ساختار و بدنه خود احساس می‌کند. مداخلات دولت در بازار برق، پیش‌زمینه ظهور بسیاری از چالش‌های فعلی این صنعت استراتژیک شده، زیرا دیر زمانی است تجارب سایر کشورها اثبات کرده چتر حمایت همه‌جانبه دولت‌ها از صنایع شبکه‌ای مانند برق اثرات معکوسی داشته و «کاهش بهره‌وری اقتصادی»، «کمبود منابع مالی دولت» و «افزایش هزینه‌های‌عمومی» را به همراه داشته است. در همین راستا پیدایش نهادهایی با عنوان «نهادهای مقررات‌گذار یا تنظیم‌گر» در هر حوزه خاص موجب تغییر معادلات در روابط بین دولت و بازار شده است. اما در ایران چنین نهاد رگولاتوری وجود ندارد. آیا با توجه به شرایط فعلی، صنعت برق به یک رگولاتور مستقل نیاز دارد؟

  ۴۳۵ مشاهده ۳۵:۲۳
 • بازیگران اقتصاد ناتراز برق

  صنعت برق ایران با چالش های متعددی روبه روست که برخی از آنها صورتی مزمن به خود گرفته است. تحلیلگران معتقدند یکی از مهمترین علل نمود و تداوم مشکلات حاد این صنعت استراتژیک، نابه سامانی های موجود در اقتصاد صنعت برق است. اما چرا اقتصاد صنعت برق ایران ناکارآمد است؟

  ۴۳۷ مشاهده ۲۷:۲۴
 • گره کور قراردادهای متوقف باز خواهد شد؟

  «توانیر» پا پیش گذاشت

  رجبی مشهدی: با هدف حل مشکلات تولید کنندگان کالا و خدمات صنعت برق، از جمله «تعیین تکلیف قراردادهای متوقف» و «الویت بندی قراردادها»، در نظر داریم میزان سرمایه گذاری در حوزه تجهیزات صنعت برق را تا ۲ برابر رقم فعلی آن افزایش دهیم.

  ۹۸۹ مشاهده ۲۴:۰۶
 • زنگ خطر بحران بخش خصوصی نواخته شد

  سیاست ها چگونه تولید کنندگان کالا و خدمات برق را تضعیف کرد؟

  ۱۶۹۲ مشاهده ۲۷:۰۳
 • تابستان امسال بدون خاموشی؟

  از آنجا که خاموشی برق آثار اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی به همراه دارد، هر ساله مسوولان و دست اندرکاران صنعت برق کوشیده اند تا توازنی بین تقاضای مصرف و میزان تولید برق ایجاد کنند.

  ۵۸۵ مشاهده ۲۸:۵۸
 • فرمول جدید حمایت از کالاهای آب و برق

  «جهش تولید» و «توسعه در تولید و تامین تجهیزات صنعت آب و برق»، با حمایت از ساخت داخل محقق خواهد شد.

  ۵۱۴ مشاهده ۲۴:۱۴