پخش زنده پخش زنده اکو ایران

اکو نیرو

اکو نیرو با بررسی مهمترین اخبار، تحلیل­ ها و رویدادهای صنعت برق و آب، چراغ راهی برای فعالان این صنایع استراتژیک است.

در این برنامه تحلیلی، با نگاهی به اقدامات وزارت نیرو و بخش خصوصی در حوزه­های تخصصی آب و برق، جایگاهی برای ارائه نقد و نظرات و طرح مسائل کارشناسی متخصصان بخش نیرو فراهم شده است.

برای رصد آخرین تحولات صنعت آب و برق کشور با ما همراه باشید.

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • آینده نیروگاه‌های مقیاس کوچک

  نیروگاه‌های مقیاس کوچک یکی از محبوب‌ترین نیروگاه‌های تولید برق در جهان به‌شمار می‌روند که به‌دلیل مزیت‌هایی همچون «نیاز کمتر به جذب سرمایه‌»، «راندمان بالا» و «افزایش تاب‌آوری صنعت برق» در سرلیست تولیدکنندگان برتر برق جانمایی شده‌اند. اما این نیروگاه‌های کوچک مقیاس که احداث آنها در ایران سابقه‌ای بیش از ۱۰ساله دارد، با چالش‌هایی در کشور مواجهند که روند توسعه‌ آنها را با دست‌اندازهایی مواجه کرده است.این درحالی است که به‌اعتقاد فعالان بخش‌خصوصی به‌دلیل کمبود نقدینگی و مشکلات جذب سرمایه، بهترین گزینه برای تامین برق پایدار در شرایط سخت امروز کشور، DG (تولید پراکنده)ها هستند.

  ۷۵۸ مشاهده ۲۵:۴۵
 • غلط گیری الگوی مصرف

  طرح «برق امید» با هدف مدیریت مصرف و فرهنگسازی از کمتر از دو ماه دیگر رسما وارد مرحله اجرا خواهد شد. با اجرای این طرح، کم مصرف‌ها از پرداخت قبض برق معاف می‌شوند و حتی برای پر مصرف‌ها نیز این امکان وجود دارد که با کاهش مصرف از پرداخت قبض رهایی یابند.

  ۴۹۰ مشاهده ۲۵:۴۹
 • سیاه و سفید برق رایگان

  طرح برق امید به دنبال تحقق چه اهدافی در صنعت برق است؟

  ۳۰۵ مشاهده ۱۸:۳۷
 • برق مجانی؛ فرصت یا تهدید؟

  اوایل شهریور ماه امسال رئیس جمهور از مجانی شدن برق ۳۰ میلیون نفر از مردم کشور خبر داد. حسن روحانی در جلسه ویدئو کنفرانسی هیات دولت با اشاره به مصوبه جدید دولت (برق امید) مبنی بر رایگان شدن هزینه برق کم مصرف ها از مجانی شدن برق برای خانوارها و اقشار ضعیف برای نخستین بار پس از انقلاب سخن به میان آورد.

  ۸۳۳ مشاهده ۲۶:۴۱
 • چرا ایران از قافله‌‌ای انرژی‌های نو عقب مانده است؟

  استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در ایران هنوز کمتر از یک درصد از کل مصرف انرژی در کشور است. سوال اینجاست، آیا سریال چندین قسمتی تحریم‌ها در طول ۲ دهه گذشته، توسعه انرژی های پاک در ایران را به عقب رانده یا سیاست‌های چیده شده سیاست‌گذاران؟ هرچند طبق پیش‌بینی اکونومیست در سال ۲۰۲۰، مصرف جهانی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی با رشد دو رقمی، ۴۱ درصد افزایش می‌یابد، اما ایران در این کورس جا مانده. اکو نیرو در مصاحبه با اکبر ادیب فر، به دنبال چرایی سهم کمرنگ تجدیدپذیرها در تولید برق ایران رفته است. در این برنامه مسیر توسعه تجدیدپذیرها از نگاه رئیس هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر نشانه‌گذاری شده است.

  ۸۲۲ مشاهده ۲۷:۵۵
 • دو روی سکه خصوصی سازی

  برآورد موفقیت خصوصی‌سازی‌ در صنعت برق دو جهت متفاوت دارد. یک جهت آن کامیابی بخش تولید برق را نشان می‌دهد و جهت دیگر شکست خصوصی‌سازی در بخش توزیع را به رخ می‌کشد. اکو نیرو در گفتگو با دو کارشناس ارشد صنعت برق، از زوایای مختلف روند سیاست خصوصی‌سازی در صنعت برق ایران را زیر ذره‌بین قرار داده است.

  ۵۵۳ مشاهده ۳۶:۳۳
 • اهداف خصوصی سازی در صنعت برق محقق شد؟

  در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ نارضایتی و ناکارآمدی بخش برق دولتی در ارائه خدمات در این صنعت، سیاست‌گذاران برخی کشورها را به فکر استفاده از بخش خصوصی در صنعت و خدمات مرتبط با آن انداخت. در ایران هم بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، خصوصی‌سازی‌ در صنعت برق کلید خورد. اما آیا صنعت برق ایران به خصوصی‌سازی نیاز داشت؟ این هدف تا چه اندازه محقق شد؟

  ۵۰۲ مشاهده ۲۹:۲۷
 • انتظارات فعالان برق از مجلس

  صنعت برق با چهار ابر چالش «چرخه معیوب اقتصاد برق»، «نظام حقوقی و قراردادی یکجانبه و ناکارآمد»، «مشکلات زنجیره تامین و صادرات»، «مشکلات پایداری شبکه برق» مواجه است. مجلس یازدهم برای حل این مشکلات از چه مسیرهایی باید عبور کند؟

  ۶۴۰ مشاهده ۲۴:۴۵