پخش زنده پخش زنده اکو ایران

چای مجازی

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • ارز ۴۲۰۰ تومانی ، گرانی ها و منافع مردم . اتهام های جدید به سازمان تعاون روستایی . گرانی زعفران کدام صورت را سرخ می کند؟

  ارز ۴۲۰۰ تومانی با هدف کمک به مردم در تامین کالاهای اساسی ارایه شد. بیشتر کارشناسان اما معتقدند، به دلیل نبود مکانیزمهای نظارتی و رصد دقیق فرآیند، نتیجه اختصاص ارز دولتی ، توزیع رانت اطلاعاتی و سوء استفاده اقتصادی بوده. این در حالی است که آقای جهانگیری ، معاون اول رییس جمهور، همچنان از این سیاست و تصمیم دفاع می کند.

  ۱۶۴ مشاهده ۰۸:۵۴
 • قشر متوسط جامعه بین دو سنگ آسیاب تورم و مالیات، نقش دولت در اثرگذاری بر بازار مسکن

  مالیاتها تنها برای دولت ها درآمد ایجاد می کنند و طرحهای مالیاتی به کاهش فعالیتهای سوداگرانه کمکی نخواهند کرد . کارشناسان معتقدند ، ساختارهای اداری و اجرایی موجود به گونه ای است که سوداگران به راحتی می توانند بسیاری از قوانین را دور بزنند .اما طبقه متوسط که مختصر سرمایه ای دارند و از نفوذ در قدرت و لابی کردن بی بهره اند تحت فشار مضاعف قرار می گیرند . شاخص های بنیادی نشان نمی دهد که مسکن وضعیت غیر عادی داشته باشد. دولت نقش بسیار اندکی ، زیر ٥ درصد، در عرضه و تقاضای مسکن دارد. و تنها با کمک به افزایش تولید و عرضه مسکن و کنترل تورم می تواند بر بازار تاثیرگذار باشد که این امر هم نیاز به برنامه ریزی های بلند مدت دارد.

  ۵۳۵ مشاهده ۰۸:۵۰
 • فروش بلیط های بخت آزمایی خودرو

  آتش بیار معرکه خودرو ، بلیط های بخت آزمایی است. لاتاری ، تعبیری است که کارشناسان اقتصادی از نحوه جدید فروش خودرو دارند. دلیل این نامگذاری ، تعداد فراوان متقاضیان نسبت به کالای موجود است که شانس بسیار اندکی نصیب افراد می کند. فروش خودرو ، طی این سالها، روشهای مختلفی را به خود دیده از جمله روش قرعه کشی ، که البته پیشتر هم تجربه شده است. منتقدان به این روش ، دولت را متهم به توزیع رانت می کنند. اینبار اما با قرعه کشی . آیا روشهای تصادفی و احتمالات می تواند راه کنترل اوضاع باشدیا سیاست گذاری ها و مدیریت ها باید تغییر کند؟ آتش ناکارآمدی مدیریتی ، جنگل ها را هم سوزانده. فارغ از تبعات اجتماعی و فرهنگی ، میلیاردها دلار ضرر به اقتصاد کشور در طی سالها ، دستاورد این بی کفایتی ها بوده. کارشناسان معتقدند جلوگیری از آتش سوزی ها راهکاری ساده دارد

  ۹۶۴ مشاهده ۰۶:۲۴
 • توزیع نامناسب و غیرهدفمند درآمد ها و منابع ، عامل کلیدی در کاهش رفاه مردم و مشکلات صنعت

  شرکتهای دانش بنیان چقدر در صنعت خودروسازی نقش دارند؟ صنعتی که بر پایه مونتاژ بنا شده و طی این سالها نوآوری و ابداعی هم نداشته ، با این کمکهای مالی سامان و بهبود نمی یابد. تعبیر برخی کارشناسان از اختصاص کمکهای مالی به صنعت خودروسازی ، پول دادن به معتاد است . پول پاشی غیرهدفمند و هدررفت منابع، اختلاف طبقاتی را تشدید کرده و فقر را گسترش داده .تا جایی که برای بازگشت به رفاه هشت سال پیش ، باید برنامه های سخت گیرانه نوشته شود

  ۷۳ مشاهده ۰۷:۵۷
 • انحصار و تعارض منافع دو عامل مهم فساد اقتصادی در کشور

  انحصار دلیل اصلی استمرار نابسامانی در بازارهای مختلف است. انحصار ، آفتی است که به دنبال آن رانت و امضاهای طلایی و هزار و یک مصیبت اقتصادی ، بر این ساختار معیوب، تحمیل شده . همین انحصار موجب شده ، پیشنهادهایی که تاکنون برای اصلاح و بهبود بازار مسکن ارایه شده ، اجرایی نشود و ناکامی در تنظیم و تعادل این بازار ، گلوی مستاجران و جویندگان آشیانه را بیش از گذشته فشار دهد. صدای خفگی به وضوح شنیده می شود

  ۲۲۶ مشاهده ۰۷:۵۲
 • هدفگذاری تورم، اقدامی مثبت با اما و اگرهای فراوان. نیاز واقعی اقتصاد امروز چیست ؟

  تورم و کنترل آن ، شاه کلید حل معمای اقتصاد ایران است . اما راه رسیدن به این کنترل و تعادل ، خیلی هم هموار نیست. متغیرهای متعددی بر تورم تاثیرگذارند که اصلاح هر کدام از آنها ، داستان و راهی پرپیچ و خم دارد. آقای همتی برای امسال تورم ۲۲ درصدی را اعلام کرده. اما آیا الزامات و و زمینه های تحقق این هدف وجود دارد؟ تورم و گرانی ها ، تا همین حالا ، همه حوزه های اقتصادی را درگیر کرده . از تولید تا داد و ستدهای بین المللی کالاها. افزایش قیمت های چند برابری حمل و نقل که به تعبیر فعالان اقتصادی قابل باور نیست و چالش جدیدی برای حوزه تجارت است.

  ۳۰۸ مشاهده ۰۷:۵۹
 • همتی و تعادل بازار ارز .تاثیر اعدام ها در ایجاد تعادل و کنترل بازارها

  ارز بی ثبات و پر نوسان است. دستور و بگیر و ببندها تاکنون بی نتیجه. اما حرکت صعودی و پرشتاب قیمت ارز ، بدون تغییر مولفه های بنیادین اقتصاد، امیدها به کاهش قیمت را زنده نگهداشته. آیا اعدام سلطانها در بازارهای مختلف ، توانسته تاثیری بر کاهش اخلالها و تنش ها در این بازارها بگذارد؟ مروری بر تحولات اخیر نشان می دهد که انگار سلطانها و تاجهایشان بدلی و جعلی بوده و این ابزارها بی اثر.

  ۱,۷۳۸ مشاهده ۰۷:۵۴
 • واکنش ها به تعطیلی بازار گواهی سپرده سکه وانتقاد از موارد نقض حقوق مصرف کننده در تصمیمات وزارت صمت برای بازار خودرو

  سکه همچنان در بورس قدمهای بلندی برمی دارد . چشمهای نگران، از حدقه درآمده . اتخاذ تصمیمات تکراری که تجربه های ناموفقی هم داشته ، داد فعالان و کارشناسان اقتصادی را درآورده . کارشناسان معتقدند این بازار به جای تعطیلی باید سازماندهی شود.

  ۱,۰۹۶ مشاهده ۰۷:۵۵