پخش زنده پخش زنده اکو ایران

ضربان مسکن

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • اوج خلاقیت آقای وزیر برای کنترل بازار مسکن!

  این بار با یک خلاقیت جدید برای کنترل بازار مسکن مواجه هستیم؛ وزیر راه و شهرسازی اخیر در گفتگویی اعلام کرده که به معاون خود در امور مسکن و ساختمان دستور می‌دهد تا فعلا آمار قیمت ماهانه مسکن منتشر نشود. به اعتقاد اسلامی، انتشار آمار ماهانه تحولات مسکن، این بازار را به انحراف می‌کشاند. اما آمار و اطلاعات نخستین مبنای بررسی و تابلوی راهنمایی هر بخش از اقتصاد است. این استدلال آقای وزیر مثل این می‌مانند که در شرایط رشد منفی اقتصادی، رئیس جمهور دستور منع انتشار آمار رشد اقتصادی را بدهد. آقای اسلامی، آدرس غلط ندهید!

  ۱,۸۷۷ مشاهده ۰۱:۴۹
 • فقط ۹ نفر وام ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند!

  محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: ۲ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۱۱ نفر پیامک برای دریافت کمک ودیعه مسکن ارسال کردند. از این تعداد تنها ۲۵۲ هزار نفر واجد شرایط بوده‌اند و فقط ۴۹ هزار و ۱۷ نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند. اما نتیجه این بود که تنها به ۹ نفر وام ودیعه مسکن رسید. آیا طرح تسهیلات ودیعه مسکن به شکست محکوم شده؟

  ۱,۱۶۳ مشاهده ۰۱:۲۰
 • کف قیمت خرید مسکن، از واقعیت تا توهم

  افزایش قیمت باعث شده انتظار قیمتی از آپارتمان‌های تهران حداقل یک میلیارد تومان باشد اما بررسی فایل‌های ثبت شده نشان می‌دهد با مبالغ کمتر هم می‌شود صاحب‌خانه شد.

  ۱,۱۲۷ مشاهده ۰۱:۱۵
 • جهش ۵۰۰ درصدی قیمت ملک در سه سال

  آمارهای سه سال اخیر از قیمت مسکن، همچون این روزهای بازار، حال و روز خوشی ندارند. بررسی قیمت مسکن فقط در سه سال اخیر از رشد حدود ۵۰۰ درصدی حکایت دارد؛ رشد قیمتی که توام با «کاهش تولید مسکن» بود. آمارها از «تولید مسکن» هم روایت جالبی ندارند. با این حال میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران که در سال ۹۶، چهار میلیون و ۶۱۹ هزار تومان بود، در حال حاضر به در حال حاضر حدود ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است!

  ۸۱۵ مشاهده ۰۲:۳۷
 • تورم قیمت مسکن در حاشیه، بیشتر از تهران شد

  در ۸ سال گذشته رشد قیمت مسکن در تهران و حومه دو رفتار متفاوت داشته، از سال ۹۱ تا ۹۷ رشد قیمت در تهران بیشتر از حاشیه‌ بود اما طی ۱ سال و نیم گذشته تورم ملکی حاشیه از متن سبقت گرفته است. دلیل این اتفاق چیست؟

  ۱,۱۳۲ مشاهده ۰۱:۰۹
 • شکست دولت در قیمت‌گذاری بازار اجاره!

  اولین ماه اجرای «طرح تعیین قیمت مجاز برای افزایش اجاره‌بها» بر خلاف آنچه که دولت پیش بینی کرده بود، رقم خورد. در حالی که سقف مجاز افزایش اجاره بها در تهران ۲۵ درصد با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تعیین شد، اما به استناد آمارهای رسمی اجهاره بها در تهران در این ماه ۲۷.۶ درصد افزایش یافت! نه تنها میزان اجاره بها بیش از سقف مجاز تعیین شده توسط دولت بود، بلکه میانگین رشد اجاره بها در سایر شهرها بیشتر از تهران بود!

  ۸۲۴ مشاهده ۰۲:۱۲
 • گران‌ترین و ارزان‌ترین املاک و اراضی تهران

  هر مترمربع زمین در مناطق ۲۲گانه پایتخت به طور میانگین ۲۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان معامله شد.

  ۵,۶۷۰ مشاهده ۰۱:۴۲
 • پیامدهای سیاست‌های غیرکارشناسی

  برخی کارشناسان سیاست وام ودیعه مسکن را غیرکارآمد می‌دانند یکی از پیامدهای این سیاست به اعتقاد برخی کارشناسان، می‌تواند دامن زدن به «رشد اجاره‌بها» باشد! ضمن اینکه وجود یارانه در این نوع سیاست‌ها امکان تبانی بین موجر و مستاجر برای دریافت وام و بهره‌مندی مشترک از یارانه را افزایش می‌دهد.

  ۳۷۹ مشاهده ۰۱:۵۸