پخش زنده پخش زنده اکو ایران

تقاطع

این برنامه به مسائل مختلف بازار خودرو می‌پردازد و شامل بخش های متنوعی بوده که در آن به تحلیل و بررسی اتفاقات و رویدادهای مهم این بازار در هفته گذشته و پیش بینی روند آتی آن خواهد پرداخت. سردبیر این برنامه خانم مرجان شهریاری و مجری کارشناسان آن آقایان حمیدرضا بهداد و محمد صالحی هستند. این برنامه به مدت 30 دقیقه پخش می‌گردد.

 • با فرمول جدید شورای رقابت ، خودرو به بورس کالا می رود

  کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح تحول در صنعت و بازار خودرو را کلید زد. به ادعای برخی از اعضای این کمیسیون ، طرح مذکور می تواند تغییرات اساسی در صنعت و بازار خودرو ایجاد کند.آنچه مشخص است نمایندگان مجلس در طرح یاد شده به دنبال راهکاری برای ارتقای کیفیت ، رشد تیراژ و تامین نقدینگی خودروسازان هستند .از سوی دیگر تغییر روش قیمت گذاری از موضوعات مهم و قابل توجه طرح مجلس است . در این طرح قرار است قیمت پایه خودرو توسط شورای رقابت تعیین و عرضه در بورس کالا انجام شود.

  ۱,۱۸۳ مشاهده ۳۱:۳۷
 • پراید به خط آخر رسید

  پراید به عنوان ارزان ترین ، پرتیراژترین و در عین حال کم کیفیت ترین خودروی کشور در شرایطی از خط تولید شرکت سایپا خارج شد که هنوز تقاضا برای این خودرو در بازار بالا است . با این حال شرکت سایپا با فشار سازمان ملی استاندارد و همچنین سازمان حفاظت از محیط زیست به دلیل ناتوانی این خودرو در پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه و آلایندگی مجبور به توقف خط تولید این خودرو شد. پراید حضوری ۲۷ ساله در ایران داشت و در آغاز عرضه در دهه ۷۰ شمسی قیمتی ۵ میلیون تومانی داشت حال در شرایطی که قیمت این خودرو در بازار به مرز ۹۰ میلیون تومان رسیده مجبور به ترک بازار ایران شده است.

  ۳,۱۴۲ مشاهده ۴۶:۴۶
 • ورود خودرو به تالار نقره ای بورس؟

  خودروساز این روزها با ناامیدی از اجرای مکانیزم قیمت گذاری بر اساس عرضه و تقاضا توسط سیاستگذار خودرویی، به دنبال عرضه خودرو در تالار نقره ای بورس کالا است.طبق ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها ونهادی های مالی مصوب سال ۸۸ دولت مکلف است کالاهای پذیرفته شده در بورس کالا را از نظام قیمت گذاری خارج کند.بدین ترتیب خودروسازان امید زیادی به پذیرش در بورس کالا دارند تا بلکه بتوانند از این مسیر محصولات خود را با توجه به حاشیه بازار عرضه کنند.

  ۲,۰۲۳ مشاهده ۳۵:۲۱
 • "تولید خودرو ارزان" از رویا تا واقعیت

  معاون دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت چندی پیش از سه گزینه تولید خودرو ارزان در کشور پرده برداشت. به گفته وی وزارت صنعت معدن و تجارت سه گزینه تولید میکروکارها ، خودرو کم مصرف و موتور سیکلت های چهار چرخ را به عنوان محصولات جایگزین پراید و ۴۰۵ مد نظر دارد.اظهارات وی در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به فضای کسب و کار و همچنین افزایش قیمت نهاده های تولید ، هیچ خودروسازی قادر به تولید خودرو ارزان متناسب با حقوق و درآمد قشر ضعیف جامعه نخواهد بود.

  ۲,۹۱۵ مشاهده ۲۶:۲۸
 • زنگ خطر در خودروسازی کشور

  زیان ۱۸ هزار میلیارد تومانی ناشی از تولید خودرو در شرکت های خودروساز طی سال ۹۸ این صنعت را رکوردار ضرر ناشی از مصلحت اندیشی پرهزینه دولت کرده است.طبق گزارش مالی خودروسازان به بورس این شرکت ها تا پایان سال گذشته زیان انباشته ۵۱ هزار میلیارد تومانی را به نام خود ثبت کردند. قیمت گذاری دستوری ، ساختار معیوب مدیرتی و مالکیتی و همچنین ماهیت اقتصادی و سیاسی خودروسازان از جمله مهمترین دلایل زیان تولید و انباشته در این شرکت ها محسوب می شود.

  ۳۶,۴۴۲ مشاهده ۳۶:۳۳
 • عاقبت خصوصی سازی در خودرو

  در شرایطی که تصور می شد خودروسازان با طی کردن فرآیند سه مرحله ای واگذاری سهام تا پایان سال ۹۹ در زمره شرکت های خصوصی قرار بگیرند حالا خبر می رسد که دولت قصد فروش سهام خودروسازان در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) را دارد. با این روش واگذاری اگر چه دولت سهامش در خودروسازی را به مردم واگذار خواهد کرد اما همچنان متولی این صنعت خواهد ماند.

  ۴,۹۵۴ مشاهده ۲۲:۴۸
 • کلینیکی برای درمان قیمت خودرو

  قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت هم نتوانست از التهابات بازار بکاهد .

  ۱,۶۱۸ مشاهده ۳۱:۱۲
 • تب و تاب ساخت پلتفرم خودرو

  این روزها خودروسازی ایران را باز هم تب پلت‌ فرم ملی گرفته است؛ آن هم در شرایطی که صنعت خودرو با کمبود نقدینگی دست به گریبان بوده و به خاطر تحریم، همکار بین‌المللی معتبری برای اجرای این پروژه بزرگ وجود ندارد.

  ۲,۴۵۲ مشاهده ۲۵:۲۱