متراژ

این برنامه تحولات بازار مسکن را پوشش می‌دهد و شامل بخش های مختلفی بوده که در آن به تحلیل و بررسی اتفاقات و رویدادهای مهم این بازار و پیش بینی روند آتی آن می‌پردازد. سر دبیر و مجری این برنامه آقای فرید قدیری است و به مدت 30 دقیقه پخش می‌شود.

 • ریزش قیمت مسکن در کجای پایتخت ؟

  براساس گزارش منتشر شده از تحولات بازار مسکن در نیمه فصل پاییز مشخص شد که روند کاهش قیمت پس از یک ماه ثبات ادامه پیدا کرده است. این قسمت از برنامه متراژ تحولات بازار مسکن را بررسی نموده و به این سوالات پاسخ می‌دهد که کاهش قیمت در کدام مناطق رخ داده؟ و آیا این روند ادامه دار خواهد بود ؟

  ۳۴:۵۲
 • خرید مسکن از ویترین کهنه

  چند سالی هست که سامانه های مجازی جایگاه خودشان را در بازار خرید و فروش مسکن پیدا کردند.یعنی روش نوین در حال جایگزین شدن روش های سنتی برای خرید و فروش مسکن شده است.در کنار این سامانه ها ، سیاستگذار نیز سامانه املاک و مستغلات را برای قیمت گذاری مسکن در فضای مجازی راه اندازی کرده است.سامانه ای که در چند ماه اخیر با اختلالات زیادی روبرو شده است. اما نکته مهم اینجاست که این سامانه ها تا چه حد ویترین مناسبی برای خرید و فروش مسکن هستند. این قسمت از برنامه متراژ به این موضوع پرداخته است. کارشناس برنامه، فرید قدیری ،به تاریخچه راه اندازی سامانه های مجازی چه توسط بخش خصوصی و چه توسط بخش دولتی در بازار مسکن اشاره می کند و به معایب و مزایای این سامانه ها و تاثیر آنها در بازار اشاره می کند.

  ۲۸:۵۱
 • ماجرای غافلگیری سراسری اجاره نشین ها

  اگر چه فصل بازار اجاره نشینی به سر رسیده ، اما خبرهایی از گوشه و کناربه گوش می رسد که گویا معادلات در این بازار تغییر کرده است. همزمان با افزایش قیمت مسکن در سال جاری ، بازار اجاره نیز روند متفاوتی را تجربه کرد. به طوریکه بسیاری از اجاره نشین ها مجبور به تمدید قراردادهای اجاره خود با مبالغی متفاوت شدند. کارشناس برنامه ، فرید قدیری ، اشاره می کند که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار علاوه بر رشد اجاره نشینی ، شاهد کاهش شیب بهای اجاره مانند قیمت مسکن هستیم. ایشان اشاره می کند که نرخ اجاره بها در فصل تابستان نسبت به تابستان سال گذشته در کل کشور به صورت میانگین با افزایش 25% مواجه بوده است. همچنین نسبت افزایش نرخ مسکن با اجاره بها مورد ارزیابی قرار گرفته و علل آن مورد بررسی قرار می گیرد.

  ۳۱:۴۷
 • خانه های دولتی به چه کسانی می رسد؟

  پس از گذشت 12 سال، دولت مجددا به فکر ساخت مسکن حمایتی افتاده است. اما این خانه ها چه ویژگی هایی دارند؟ و قرار است متقاضیان آن ها چه کسانی باشند؟ این سوالات جزو محورهای این قسمت از برنامه متراژ است.

  ۳۶:۱۹
 • ناگفته های پاییزی بازار مسکن

  بازار مسکن در مهرماه با چرخش معاملات و البته قیمت مواجه شد. اما آیا این چرخش به معنای شروع رشد قیمت و پایان رکود است؟ این سوالی است که در این قسمت از برنامه متراژ به آن پاسخ داده می شود.

  ۳۴:۳۴
 • واحدهای مسکونی پرطرفدار

  کدام خانه ها زودتر فروش می رود؟ در این رکود سنگین معاملات مسکن، کدام آپارتمان ها مورد توجه متقاضیان و خریداران است؟ تاکتیک سازنده ها در این مقطع چه باید باشد؟ اینها سوالاتی است که در این قسمت از برنامه متراژ به آن پاسخ داده می شود.

  ۳۱:۵۴
 • تغییر فرمانده در بازار ساخت و ساز

  مدیران جدید شهر تهران یکی از وعده هایی که در مورد افزایش کیفیت ساخت و ساز دادند، تغییر رویکرد خودرو محوری به انسان محوری است. در هفته گذشته خبرهای جدیدی مبنی بر اعمال این فاکتور در نقشه جدید ضوابط ساخت و ساز شنیده شده. این موضوع در این قسمت از برنامه متراژ مورد بررسی قرار گرفته است.

  ۳۶:۳۸
 • کجای تهران بسازیم؟

  در این قسمت از برنامه متراژ سمت عرضه بازار ساخت و ساز مورد بررسی قرار می گیرد و به این سوال پاسخ داده می شود که در حال حاضر که بازار مسکن در وضعیت رکوردی به سر می برد، ساخت و ساز در کدام یک از مناطق شهر تهران به صرفه تر است.

  ۳۳:۰۲