پخش زنده پخش زنده اکو ایران

بورس

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • پیش‌بینی آینده بورس با نگاهی به بازارهای جهانی

  بورس تهران درحالی کار خود را به پایان رساند که به‌رغم افت ۲.۱۶ درصدی شاخص کل، اما روز جاری عرصه قدرت‌نمایی خریداران و فروشندگان بازار سرمایه بود. دلار نیز برخلاف روز گذشته، روندی صعودی به خود گرفت و آخرین قیمتی که روی صرافی ملی درج شد، ۲۸۰۰۰ تومان بود. با این حال کسانی که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند بایستی تحلیل بلندمدت داشته باشند و در این نوع نگاه، توجه به بازارهای جهانی و روند قیمتی کامودیتی‌ها از اهمین فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌شود. در گفتگویی با عطا شاکری، کارشناس بازارهای مالی به بررسی روند آینده قیمت جهانی فلزات پرداخته‌ایم و مس، روی و فولاد را مورد توجه قرار داده‌ایم. ویدئوهای پیش‌بینی بازارهای مختلف را هر شب در «اکوایران» پیگیری کنید.

  ۵,۹۱۸ مشاهده ۱۲:۳۱
 • بورس، سکه و سناریوهای پیش روی دلار؛ ارزانی در راه است؟

  بورس تهران درحالی کار خود را در ۱۳ مهر به پایان رساند که به نظر می‌رسد نگرانی فعالان اقتصادی در خصوص قیمت دلار اصلی‌ترین دلیل این افت بود. برخلاف روز گذشته، معاملات سکه فردایی سیگنالی از کاهش یا افزایش سکه در روز بعد را ارسال نکرد و نمی‌توان بر اساس آن در خصوص دلار گمانه‌زنی مشخصی داشت. در گفتگویی با دکتر کامران ندری، اقتصاددان و استاد دانشگاه به بررسی سناروهای پیش روی دلار پرداخته‌ایم. در پایان نیز نگاهی انداخته‌ایم به معاملات روزهای پیش رو در بورس کالا که بیشتر حول گروه فولادی صورت می‌گیرد. بازارها فردا چگونه خواهند بود؟

  ۷,۵۸۳ مشاهده ۰۹:۱۶
 • بورس و دلار فردا چه می‌شود؟

  در روزی که بعد از دو هفته شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم و شاخص کل بورس ۲.۸۵ درصد رشد کرد و دلار اندکی افت داشت و پرسپولیس به فینال آسیا صعود کرد، به استقبال یکشنبه خواهیم رفت... به نظر می‌رسد ریتم موضوعات حائز اهمیت برای فعالان اقتصادی تندتر شده است. از امشب با برنامه «فردایی» همراه ما باشید.

  ۶,۸۸۲ مشاهده ۰۵:۴۰
 • بورس تهران و انتخابات آمریکا

  انتخابات پیش روی آمریکا شاید یکی از مهمترین موضوعاتی باشد که در هفته‌های آینده، بازارهای مالی آن را رصد خواهند کرد و در روزهای پیش‌رو باید رد پای بسیاری از فرازو فرودهای قیمت دلار و یورو و انس جهانی و کامودیتی‌ها و غیره را در سخنرانی‌ها و نتایج لحظه‌ای نظرسنجی‌ها جستجو کرد. طبیعی است که این انتخابات برای بورس ایران هم موضوع قابل بحثی باشد! کارشناسان مختلف در خصوص پیروزی ترامپ یا بایدن بر آینده بازار دیدگاه‌های متنوعی را مطرح می‌کنند، اما در آیتم پیش رو سعی شده تا به نوعی نظر غالب را بیشتر مورد توجه قرار دهیم! چه بسا بعد از انتخابات دیدیم که تمام این گمانه‌زنی‌های پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اثراتش بر بورس تهران، برعکس هم بود!!

  ۳,۶۱۸ مشاهده ۰۱:۴۶
 • سازمان صلاح و ‌مصلحت بورس

  تغییر ساعت زمان معاملات، تصمیم برای کاهش دامنه نوسان، اعمال محدودیت‌ها و دستورات مختلف برای خرید و فروش حقوقی‌ها و حقیقی‌ها، ممنوعیت معاملات الگوریتمی، ممنوعیت خرید و فروش روزانه، اعطای مجوز به بانک‌ها برای خرید از بازار سرمایه، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تزریق به بازار سرمایه و بسیاری دیگر... سازمان بورس و مدیران ارکان چرا اعتقادی به کارایی بازار ندارند و به جای افزایش آن، به انحا مختلف بازار را از ماهیت خود تهی می‌کنند؟ چرا این مدیران به جای توسعه ابزارهای مالی مختلف و حذف دامنه نوسان و حجم مبنی برای ۵۰ شرکت برتر بورس و پیگیری اصلاح قوانین برای لغو پذیرش کردن شرکت‌هایی که از شفافیت لازم برخودار نیستند و تسهیل پذیرش شرکت‌های جدید، تقویت بازوی نظارتی و طراحی دستورالعمل‌های معاملاتی دقیق و به دور از سلیقه شخصی، به وظیفه اصلی خود عمل نمی‌کنند؟ شاید برایتان جالب باشد که در بازار این گزاره زیاد شنیده می‌شود که سخت‌گیری ناظر فرابورس از بورس کمتر است! مگر دستورالعمل‌‌ها با چقدر با هم تفاوت دارد؟

  ۲,۰۵۹ مشاهده ۰۲:۲۲
 • چرا بورس به روند صعودی خود برنگشت؟

  نزدیک ۲ ماه است که بازار بورس دچار افت شده و همچنان این روند ادامه دارد و در این دوماه صحبت‌های زیادی از افراد مختلف درباره برگشت بازار سرمایه شنیده‌ایم ولی با این وجود هیچ کدام از قوانین جدید و حرف‌های مسئولان و حتی نرخ رشد دلار باعث بازگشت روند صعودی بورس نشده است و همچنان ارزش سرمایه‌های مردم درحال کاهش می‌باشد به نظر شما چه زمانی بازار به روند صعودی برمی‌گردد؟

  ۴,۲۷۵ مشاهده ۰۱:۱۵
 • نوسان‌گیری در بورس خوب است یا بد؟

  در بازارهای مالی اساسا رویکردهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که هیچ کدام بر دیگری ارجح نبوده و هر کس بر اساس توان، استراتژی، تخصص، زمان یا روش‌های ارزش‌گذاری یکی را برمی‌گزیند. از قضا این یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بازارهای مالی است که در آن افراد مختلف با نگاه‌های مختلف حضور دارند و برآیند تصمیمات آنهاست که چراغ راهی برای فعالان اقتصادی را ترسیم می‌کند. گویا دولت به دخالت‌های قبلی خود در بازار نظیر دامنه نوسان و حجم مبنا و الزام دیگران به خرید و فروش یا نگهداری و غیره راضی نیست و در جدیدترین اقدام، مدیران بورس تصمیم گرفته‌اند امکان خرید و فروش را برای نوسان‌گیران روزانه سلب کنند... اقدامی که قطعا به نقدشوندگی بازار ضربه خواهد زد... اما عنوان شده این تصمیم موقتی خواهد بود. محمد یوسف امین‌داور، کارشناس بازار سرمایه در این گفتگو بعد از توضیحاتی در خصوص ضرورت حضور نوسان‌گیران و سفته بازان در بورس، تا حدی از تصمیم مدیران بورس دفاع می‌کند.

  ۲,۳۸۵ مشاهده ۰۴:۴۵
 • سازمان بورس، رفع انحصار مجوز و آمار کارگزاری‌ها

  چندی پیش خبری منتشر شد که قرار است سازمان بورس بعد از حدود ۱۵ سال، مجددا مجوزهایی جدید برای کارگزاری صادر کند. عنوان شده است که حداقل سرمایه لازم ۲۰۰ میلیارد است و قرار است سخت‌گیری‌هایی در رابطه با OMS آنها و سیستم‌های مرتبط با حوزه IT آنها اعمال شود. اما نگاهی به آماری که اخیرا از سوی کانون کارگزاران منتشر شده و اخرین وضعیت ۱۰۸ کارگزاری فعلی را نشان می‌دهد، گویای این است که در برخی زمینه‌ها نظیر حداقل سرمایه و داشتن مدارک حرفه‌ای از سوی کسانی که در این نهادها مشغول به فعالیتند وضعیت خوبی ندارد. حدود نصف کارگزاری‌های فعلی حداقل سرمایه ۲۰۰ میلیاردی را ندارند و در مینه مدارک حرفه‌ای بورسی هم حدود یک پنجم افراد، دارای مدرک اصول بازار سرمایه به عنوان اولین مدرک لازم هستند!! آیا سازمان بورس در ادامه سیاست درست خود برای صدور مجوز جدید، تصمیمی برای بهبود عملکرد کارگزاری‌های فعلی هم دارد؟

  ۲,۳۵۵ مشاهده ۰۱:۲۴