پخش زنده پخش زنده اکو ایران

گفت و گو

فیلتر

مهمان برنامه

موضوع برنامه

 • آمریکا از چه زمانی برای ایرانی‌ها مهم شد؟

  آمریکا از چه زمانی برای ایرانی‌ها مهم شد؟ صحبت از انتخابات آمریکا چند ماهی است که در فضای سیاسی و عمومی مطرح است، اما هادی خسروشاهین روزنامه‌نگار و کارشناس روابط بین‌الملل به این موضوع پرداخته که آمریکا و مسائل آن از چه زمانی برای ایرانی‌ها مطرح و مهم شد.

  ۸۳۱ مشاهده ۲۵:۴۲
 • گفت‌و‌گوی اکوایران با آیت‌الله علوی بروجردی

  «چرا روحانیون انقلابی به سوسیالیسم علاقه‌مند شدند؟ اقتصاد عقلایی از منظر اسلام اقتصاد آزاد است یا اقتصاد کمونیستی؟ باید مدافع رقابت در اقتصاد بود؟ اقتصاد دولتی که تورم خلق کند در شرع چه جایگاهی دارد؟» این‌ها بخشی از سوالاتی است که آیت‌الله سیدجواد علوی‌بروجردی در گفت‌وگوی اختصاصی با اکو ایران پاسخ داده است. علوی بروجردی نوه دختری آیت‌الله‌العظمی بروجردی از مراجع عظام تاریخ معاصر ایران است.

  ۸,۲۶۲ مشاهده ۰۱:۰۳:۴۱
 • آیا چین برای دنیا خطرناک خواهد بود؟

  با وجود مسیر روبه جلویی که چین در پیش گرفته است؛ اما اقتصاد آن با چالش‌هایی روبروست و دولت چین باید تحت هر شرایطی رشد اقتصادی را برای مردم فراهم کند تا از طغیان‌های سیاسی در این کشور جلوگیری کند.

  ۹۹۶ مشاهده ۰۶:۴۹
 • داستان معجزه اقتصاد ایران

  زنده یاد دکتر رضا نیازمند فروردین ماه سال ۱۳۰۰ درکرمانشاه به دنیا آمد، پدرش از تجار معروف همدان بود و در غائله قحطی در ایران پس از حمله متفقین به ایران، کمک شایانی به همشهریان خود نمود. نیازمند مؤسس سازمان مدیریت صنعتی و بنیان‌گذار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود. وی نقش برجسته ایی در احداث کارخانجات تراکتورسازی تبریز،ماشین‌سازی تبریز، ماشین‌سازی اراک و آلومینیوم اراک در زمان مدیریت خود در سازمان گسترش و نوسازی صنایع داشته‌است. همچنین نقش ارزنده ایی در ایجاد صنایع مس سرچشمه و شرکت یوریران داشته‌است.

  ۱,۶۷۳ مشاهده ۲۰:۵۶
 • اصلاحات اقتصادی در چین

  ۲۹ سپتامبر ۱۹۷۶ مائو درگذشت و ۲۷ سال حکومت وی بر چین پایان یافت. دنگ شیائوپینگ معمار اصلاحات اقتصادی در چین بعد از درگذشت مائو از اواخر دهه ۷۰ کم‌کم جای خود را در مرکز قدرت دوباره بدست آورد. با آغاز رهبری دنگ شیائوپینگ بر حزب کمونیست چین، سیاست‌های درهای باز و حرکت به سمت کاپیتالیسم آغاز گشت. در سال ۱۹۷۸ دنگ با سیاست اصلاحات کشاورزی و صنعت، باعث تحول عظیمی در چین شد و مسیر این کشور را به کلی تغییر داد. بخش دوم گفت‌وگو با دکتر امیرحسین خالقی

  ۷۹۸ مشاهده ۰۴:۳۶
 • آشفتگی در سیاست‌گذاری اقتصادی دولت

  دکتر علیرضا بختیاری، مدیرمسوول روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در نشستی با حضور رئیس جمهور، دیدگاه خود را درباره مسائل اقتصادی کشور مطرح کرد. بختیاری گفت: «شما در سال ۹۳ تا ۹۶ روی سیاست‌های پولی تمرکز و سیاست‌های ارزی را رها کردید که منجر به پرش قیمت ارز شد و بعد اعلام کردید که نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان است. بعد گفته شد به هر کسی به هر میزانی برای هر کالایی ارز بخواهد می‌دهیم که نه امکان‌پذیر بود و نه تحقق یافت. سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی باید سیاست‌های دولت برایش قابل پیش‌بینی باشد». مدیرمسوول «دنیای‌اقتصاد» افزود: «یا در حوزه سیاست‌های سکه اعلام می‌کنید هر کسی هر میزانی که سکه می‌خواهد بخرد پیش‌فروش می‌کنیم و بعد با همان آدم‌ها و فعالان اقتصادی که سکه خریدند برخورد می‌کنید، به‌نظرم یک خلأ تئوریک در حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی در مجموعه دولت‌ها وجود دارد که تکلیف بخش خصوصی روشن نیست، من این دولت را نمی‌گویم اما آیا بخش خصوصی واقعی را قبول داریم یا نداریم؟ آیا با سیاست‌های غیر‌قابل پیش‌بینی دولت به‌نظر شما سرمایه‌گذار داخلی و خارجی حاضر به سرمایه‌گذاری است؟»

  ۵۰۵ مشاهده ۱۵:۲۴
 • لیبرالیسم نقطه مقابل دیدگاه فردید

  در دیدگاه لیبرالی انسان عادی حسابگر است و حسابگری، یک فضیلت لیبرال است و در این دیدگاه انسان همانگونه که هست پذیرفته می‌شود. اما فردید لیبرالیسم را تحقیر می‌کرد و مانند هایدگر و مارکس انسان عادی لیبرال را مذمت می‌‌نمود. او در جست‌وجوی خلق انسان حقیقی بود همان انسانی که در پی هوای نفسانی و نیاز‌های مادی خود نمی‌رود آنچه که در گفتار مارکسیستی انسان طراز نوین نامیده می‌شد. بخش سوم گفت‌و‌گو با دکتر موسی غنی‌نژاد

  ۷۰۶ مشاهده ۰۵:۳۱
 • نسبت فردید با اندیشه هایدگر و مارکس

  بخش دوم گفت‌و‌گو با دکتر موسی غنی‌نژاد فردید گرایش شدیدی به هایدگر داشت و هایدگر را با اسلام تفسیر می‌کرد. از طرفی هم فردید مارکسیست نبود. عضو حزب توده هم نبود و مارکس را طرفدار مدرنیسم می‌دانست حال آنکه خود شیفته سنت بود. اما چرا او در دیدگاه‌های ضدغرب با چپ‌ها هم‌صدا بود؟

  ۸۹۸ مشاهده ۰۹:۳۰