به گزارش اکوایران، گرمای شدید می‌توان خطری بزرگ برای سلامتی باشد. سالانه افراد بسیاری در جهان، جان خود را بر اثر گرمای شدید از دست می‌دهند.

افزایش موج گرما در جهان، تعداد مرگ‌های ناشی از گرما را در جهان افزایش داده است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تغییرات اقلیمی و افزایش موج گرما باعث شده تعداد کسانی که جان خود را بر اثر گرمازدگی از دست می‌دهند هم افزایش پیدا کند.

هرچند گرمای شدید می‌تواند به همه آسیب برساند، برخی افراد آسیب‌پذیرتر هستند. برای مثال بدن افراد مبتلا به دیابت، بیشتر آب از دست می‌دهد، در نتیجه این افراد بیشتر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند.

بسیاری از کارگرانی که محیط کارشان، محیطی خارج از فضای پوشیده است هم در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند. به همین دلیل است که ساعت کاریِ آن‌ها را در بسیاری از کشورها تغییر می‌دهند تا کمتر زیر آفتاب قرار بگیرند.

گرمازدگی تعریفی مشخص دارد، اگر دمای بدن فردی پس از ۳۰ دقیقه، متعادل نشود و به ۳۷ درجه نرسد، دچار گرمازدگی شده است. معمولا دمای بدن چنین فردی بالا ۴۰ درجه است. در این شرایط، بدن نمی‌تواند خودش را مدیریت کند و به نقطه تعادل برساند. به همین دلیل به کمک‌های پزشکی نیاز است. با این حال، می‌توان به سادگی و رعایت چند نکته، جلوی بروز گرمازدگی را گرفت.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد گرمای شدید در نظر داشت این است که آسیب‌های ناشی از آن برای انسان‌ها، قابل پیشگیری است و با افزایش آگاهی در این زمینه، می‌توان جلوی بروز مشکل را گرفت.

در ویدیوی بالا به این مسئله پرداخته شده که دقیقا چه افرادی بیشتر در معرض گرمازدگی قرار دارند و همچنین اگر فردی دچار گرمازدگی شده باشد، چطور می‌توان او را نجات داد.