به گزارش اکوایران، بیماری تب دنگی بیش از یک ماه است که در کشور شیوع پیدا کرده، این بیماری یک عفونت ویروسی است که از راه پشه آئدس به افراد منتقل می‌شود. تب دنگی یا تب استخوان‌شکن، عفونتی ویروسی است که بیشتر در مناطقی با آب و هوای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری دیده می‌شود.

اواخر خرداد بود که بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت، شیوع بیماری تب دنگی در امارات را باعث انتقال آن به ایران دانست و اعلام کرد که بیشتر بیماران شناسایی شده به این کشور سفر داشتند.

ابتلای ۶۳ نفر به تب دنگی در کشور

سعید کریمی، معاون درمان وزیر بهداشت امروز در گفت‌وگو با صداوسیما توضیح داد از ۲۰۰ نفری که با علائم شدید استخوان درد و تب بالای ۴۰ درجه به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، ۳۰ درصد بیماری تب‌دنگی داشته‌اند و آزمایش۶۳ نفر آن‌ها مثبت شده و هنوز جواب آزمایش برخی از بیماران نیامده است.

براساس اظهارات کریمی، عمده این افراد مسافرینی بودند که از کشور‌های حاشیه خلیج فارس وارد کشور شده‌اند. 

معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: حداکثر ۵ روز پس از این که پشه آلوده افراد را مورد گزش قرار دهد، علائمی مانند افت فشار خون، ضعف، بی‌حالی و در صورت حاد بودن، منجر به خونریزی و حتی وضعیت بستری می‌شود.

کریمی به ساکنان محله‌هایی که در مجاورت آب‌های راکد زندگی می‌کنند، توصیه کرد: درمان این بیماری عمدتاً علامتی است؛ یعنی با کاهش تب و خوراندن مایعات بیماری کنترل می‌شود.

ابتلای ۱۴۶ نفر در کشور به تب دنگی

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از ابتدای سال 1403 تا دیروز 17 تیر، ۱۴۶ مورد مثبت تب دنگی تشخیص داده شده است.

شهنام عرشی در این زمینه به تسنیم گفته، اکثر بیماران دارای سابقه سفر به کشور امارات بوده‌اند و تعداد هفت مورد از بیماران سابقه سفر به کشورهای پاکستان، عمان و بنین (غرب آفریقا) داشته‌اند. از بین 146 بیمار تب دنگی، 11 بیمار بدون سابقه سفر به خارج از کشور هستند که در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان تشخیص داده شده‌اند و انتقال محلی محسوب می‌شوند.

عرشی ادامه داد: در سال 1403 از ابتدای تشخیص بیماری در کشور تاکنون یک مورد مرگ گزارش شده است و وضعیت عمومی سایر بیماران پایدار است، اکنون پشه آئدس در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان (چابهار و کنارک)، بوشهر (عسلویه و کنگان) و گیلان گسترش دارد.

 

شناسایی یک مورد ابتلا به «تب دنگی» در قزوین

هادی باقری، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان قزوین به ایسنا گفت: در استان قزوین پشه آئدس دیده نشده است اما یک مورد ابتلا به این بیماری مشاهده شد که با شناسایی به موقع این فرد اقدامات پزشکی و درمانی انجام و ترخیص شد. این فرد سابقه مسافرت به امارت متحده (دبی) را داشت و بعد از برگشت با علائم تب سر درد، بدن درد به پزشک مراجعه کرده بود.

باقری تاکید کرد که با توجه به اینکه بیماری تب دنگی درمان قطعی ندارد، از درمان‌های حمایتی و نگهدارنده استفاده می‌شود، درمانی مثل سرم درمانی و جبران آب و الکترولیت‌های ضروری بدن، برای فرد انجام می‌شود و واکسن مؤثری برای این بیماری وجود ندارد.

این کارشناس راه تشخیص قطعی بیماری تب دنگی را آزمایش خون دانست و اظهار کرد: از زمانی که ویروس از طریق گزش پشه وارد بدن می‌شود چهار تا ۱۰ روز طول می‌کشد که علائم بیماری ظاهر شود. ۷۵ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند علائمی ندارند، حدود ۲۰ درصد دچار علائم خفیف و متوسط می‌شوند و تنها ۵ درصد این بیماران ممکن است به فاز بحرانی و خونریزی دچار شوند، از این ۵ درصد کمتر از یک درصد جان خود را از دست می‌دهند.

نیش پشه در این زمان‌ها خطرناک‌تر است

شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما به افرادی که به مناطق آلوده به تب دنگی مسافرت می‌کنند، توصیه کرد: از دارو‌های دورکننده پشه و اسپری‌های دارویی استفاده کنند و در طلوع و غروب آفتاب که گزش پشه زیاد است، در مکان‌های آلوده قرار نگیرند و خود را در معرض هوای آزاد قرار ندهند.

به گفته عرشی، پیش از سال ۱۴۰۳، ۷۵ مورد بیمار مبتلا به تب دنگی را شناسایی کردیم. ایران جزو معدود کشورهایی است که در وهله نخست توانست پشه آئدس را صید و سپس بیمارانی را شناسایی کند. 

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت پیش‌تر از ابتلای 400 میلیون نفر در سال به بیماری تب دنگی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۲۸ کشور درگیر این بیماری شده‌اند که نسبت به سال ۱۹۶۰ با درگیری ۱۰ کشور، آمار چشمگیری است.

به گفته عرشی، دو روز قبل از ایجاد علامت بالینی و دو روز بعد از شروع تب احتمال انتقال وجود دارد. انتقال پشه به انسان و انسان به پشه صورت می‌گیرد و انتقال انسان به انسان از طریق انتقال خون یا سرنگ آلوده، مادر به جنین و پیوند اعضا خواهد بود. همچنین طول عمر این پشه‌ها یک تا چهار هفته است، پشه‌های بالغ هر یک تا دوساعت یک خونخواری و به طور متوسط در طول عمر خود ۴۰ تا ۵۰ خونخواری انجام می‌دهد.

ماجرای فوت یک فوق تخصص نوزادان 

در روزهای گذشته دکتر محدثه خاکپور فوق‌تخصص «طب نوزادی و پیرامون تولد» درگذشت که برخی سایت‌ها علت فوت او را ابتلا به تب دنگی و فشار کاری اعلام کردند. 

براساس اعلام این دسته از رسانه‌ها، دکتر خاکپور از ۱۰ روز قبل تب و گاستروانتریت داشته اما در قوچان مجبور به گذراندن شیفت‌های خودشان و شیفت‌های همکارانشان که در مرخصی بودند، شد. او رئیس بخش NICU بود. 

طبق اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، محمد رئیس زاده به رئیس شورای هماهنگی نظام پزشکی استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی نامه زده و گفته: شایسته است با بررسی همه جانبه موضوع، نتیجه را برای پیگیری‌های بعدی به سازمان منعکس شود.

مدیر شبکه بهداشت قوچان در روزهای گذشته گفته بود که دکتر محدثه خاکپور هفته گذشته دچار بیماری ویروسی شد اما اشاره‌ای به نوع بیماری ویروسی وی نکرده و این در حالیست که تب دنگی هم یک بیماری ویروسی محسوب می‌شود