به گزارش اکوایران، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران که با نام مخفف ایسپا نیز شناخته می‌شود در آخرین نظرسنجی خود در خصوص احساس مردم ایران نسبت به شکست و پیروزی تیم ملی فوتبال در مقابل تیم‌های انگلیس، آمریکا و ولز پرداخته است.

نظرسنجی ایسپا  تا قبل از مسابقه با آمریکا بوده است و این پیمایش در روزهای ۷ و ۸ آذر انجام شده بر اساس گزارش این مرکز پاسخگویان از جامعه شهری و روستایی کشور انتخاب شده و  تعداد نمونه ۱۰۰۸ نفر بوده است. پاسخگویان این نظرسنجی  با استفاده از شماره تلفن‌های ثابت و موبایل به صورت تصادفی ساخته شده، انتخاب شده اند. این نظرسنجی با کنترل مشخصات پاسخگویان شامل سن، جنس و محل سکونت انجام شده و نرخ پاسخگویی ۵۰ درصد بوده است.

به عبارت دیگر فرم داده کاوی در این مرکز و ثبت اطلاعات تجربی به صورت کاملا تصادفی بوده و در این بررسی تنها نیمی از افراد حاضر به پاسخ دهی شده اند. این نظر سنجی دو سطح دارد: کل پاسخگویان و دنبال کنندگان فوتبال.

نرخ محبوبیت بالاتر در فوتبال بین ها

طبق بررسی های ایسپا، سهم ناراحتی کل پاسخ دهنده ها از باخت در برابر انگلیس برابر با 66.1 درصد بوده و 33.9 درصد به دلایل مختلف ناراحت نشده اند.

در بازی بعد سطح محبوبیت تیم ملی در میان کل آرا ( مجموع علاقمندان به فوتبال و افراد عادی) بالاتر رفته و 77.8 درصد از این عده از برد ایران در برابر ولز خوشحال شده اند. در مقابل 22.2 درصد از این برد ابراز خوشحالی نکردند. در ادامه سطح تمایل مردم از برد ایران در برابر آمریکا بالاتر رفته و به 78.3 درصد رسیده است.

این در حالی است که این ارقام با سطوح مختلفی در میان فوتبال بین ها به ثبت رسیده است. طبق آمار منتتشر شده از سوی ایسپا، درابتدا 80.2 درصد افرادی که فوتبال ایران را دنبال می کنند، از باخت ایران در برابر انگلیس ناراحت شده اند. محبوبیت تیم ملی در بازی بعد مقابل ولز، در نگاه این افراد بالاتر رفته و به 90.2 درصد رسید. به این معنا که 90.2 درصد از این افراد از برد ایران در دومین مسابقه دور گروهی جام جهانی خوشحال شده اند. در این دسته، سطح تمایل به برد ایران در برابر آمریکا پایین تر آمده و به 89.9 درصد رسیده است. 

اینفو بازار باز آذر 1401

روند صعودی عدم محبوبیت تیم ملی فوتبال

در ابتدا در میان کل پاسخ دهنده ها، سطح عدم محبوبیت تیم ملی در برابر انگلیس برابر با 6.8 درصد بوده که در بازی بعد برابر ولز این رقم تا 3.1 درصد تنزل پیدا کرده است. در ادامه 4.8 درصد افراد پاسخ دهنده تمایل پایینی به برد ایران در برابر آمریکا داشته یا اصلا تمایل نداشته اند.

این روند در سمت دنبال کنندگان بازی ایران نیز مسیری مشابه داشته است. به این معنا که در ابتدا در مقابل انگلیس 5.7 درصد افراد فوتبال بین از باخت ایران در برابر انگلیس خوشحال شده و 1.8 درصد نیز از برد ایران در برابر ولز ناراحت شدند.

در ادامه سطح عدم تمایل فوتبال بین ها از برد در برابر آمریکا نسبت به بازی قبل بالاتر آمده و به 2.7 درصد رسیده که نشان از رشد عدم محبوبیت نسبت به بازی دوم دارد.

در ادامه طبق آمارهای این مرکز 15.4 درصد از کل افراد معتقدند فوتبالیست های ایران نباید پس از ثبت گل های خود در بازی مقابل ولز خوشحالی می کردند. که این سهم در میان فوتبالی ها، 11 درصد بوده است.

مابقی آمارها گویای آن است که به طورکلی بیش ار 50 درصد افراد از عملکرد سرمربی تیم ملی راضی بوده اند و کمتر از نیمی از افراد با انعکاس سیاست در فوتبال ابراز مخالف کرده اند. حدود 20 درصد موافق جدی انعکاس سیاست در فوتبال بوده و در مقابل بیش از 30 درصد نگاه خنثی ایی داشته اند.

اینفو بازار باز آذر 1401