به گزارش اکوایران، به نقل از فوربز - حق چاپ آثار مربوط به سال 1927، از جمله مجموعه داستان کوتاه کتابچه شرلوک هلمز اثر سِر آرتور کانن دویل و کتاب به سوی فانوس‌دریایی اثر ویرجینیا وولف، روز یکشنبه منقضی و برای استفاده عموم رایگان شد، زیرا با گذشت ۹۵ سال، این آثار به ملکیت عمومی درآمدند.

کتاب‌های دیگری که عمومی شدند عبارت‌اند از دارودسته‌های نیویورکی اثر هربرت آسبری، چهار قدرت بزرگ اثر آگاتا کریستی، پشه‌ها اثر ویلیام فاکنر و مردان بدون زن اثر ارنست همینگوی.

فیلم‌هایی که وارد حوزه عمومی می‌شوند نیز عبارت‌اند از خواننده جاز (اولین فیلم بلند)، بال‌ها (برنده اولین اسکار بهترین فیلم)، هفتمین بهشت و متروپلیس.

نت موسیقی و متن شعر آهنگ‌هایی که از مالکیت خصوصی خارج می‌شوند نیز شامل برخی آثار ایروینگ برلین، باب مایلی و دوک الینگتون است.

در ابتدا قرار بود حق نسخه‌برداری عمومی آثار سال 1927 در سال 2002 منقضی شود، اما قانون تمدید حق خصوصی نسخه‌برداری سال 1998، تاریخ انقضای آنها را تا سال 2023 تمدید کرد.

اکنون موج جدید آثار مالکیت عمومی، بدون هرگونه هزینه یا مجوز، برای اقتباس، استفاده مجدد، اجرا و به اشتراک‌گذاری قانونی، در دسترس خواهد بود. حق تکثیر آثار سال 1927، علاوه بر سایر حقوق چاپی که بعداً مشمول آثار منتشر شده در آن سال شد، پس از یک دوره طولانی 95 ساله منقضی شد. طبق گزارش کتابخانه کنگره، برخی از آثاری که مالکیت خصوصی آن‌ها منقضی شده است، مانند ۷۵ درصد فیلم‌های صامت آمریکایی، از دست رفته و نابود شده‌اند. جنیفر جنکینز، مدیر مرکز مطالعات مالکیت عمومی دانشگاه دوک، گفت که تمدید حق نسخه‌برداری خصوصی، باعث از بین رفتن میراث سینمایی شده است. زیرا برخی از آثار قدیمی آن زمان نابود شده و در زمان گم شده‌اند. این قانون نیز مانع نگهداری آن‌ها شد.