به گزارش اکوایران، هر چند که مسئولان بارها و بارها مهاجرت پرستاران را سیاه‌نمایی خواندند و آمار مهاجرت را نادرست دانستند اما واقعیت گویای چیز دیگری است.  

دبیرکل خانه پرستار در گفت‌وگو با اکوایران درباره مهاجرت پرستاران اظهار کرد: بیشترین مشکل پرستاران کشور بی‌عدالتی‌هایی است که در حق آنها روا می‌شود. اما عمده‌ترین دغدغه پرستاران بحث دریافت حقوق و کارانه است.

آن طور که محمد شریفی مقدم می‌گوید، حقوق پرستاران در ایران ماهانه به طور متوسط بین ۱۰ میلیون تا ۱۵ میلیون تومان است.

دبیر کل خانه پرستار با رد اظهارات مسئولان درباره تعداد پرستارانی که مهاجرت کردند، گفت: آمار مهاجرت 270 پرستار در سال 1401 با واقعیت همخوانی ندارد و به نظر می‌رسد این رقم چند برابر بیشتر باشد اما مسئولان تلاش می‌کنند تا آمار را کمتر نشان دهد؛ اما با این شیوه مشکلی از این قشر حل نمی‌شود. 

شریفی‌ مقدم درباره مقصد مهاجرت پرستاران ایرانی بیان کرد: مقصد پرستاران در حال حاضر بیشتر کشور آلمان است اما در تمام دنیا با توجه به کمبود کادر درمان و به خصوص پرستار از کشورهای مختلفی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا، بلژیک، انگلیس، دانمارک و کشورهای حوزه خلیج‌فارس پرستاران ایرانی را پذیرش می‌کنند.

دبیرکل خانه پرستار تاکید کرد: مسئولان به جای اینکه مشکلات پرستاران را حل کنند، اعلام آمار مهاجرت این افراد را سیاه‌‌نمایی می‌دانند. 

دبیرکل خانه پرستار با اعلام اینکه حقوق پرستاران در ایران با نرخ حدود 60 هزار تومانی دلار بازه‌ای حدود 170 دلار تا 250 دلاری را شامل می‌شود، گفت: پرستاران در آلمان بین 2 هزار تا 3 هزار یورو دریافت می‌کنند این در حالیست که آلمان جز کشورهایی است که در آن حقوق پرستاران زیاد نیست. 

براساس اظهارات شریفی‌ مقدم، علی‌رغم کمبودهای شدید پرستار در کشور، استخدام این افراد با مشکل مواجه است و فارغ‌التحصیلان انگیزه لازم را برای کار ندارند. 

به گفته دبیرکل خانه پرستار، علت مهاجرت پرستاران، جذابیت‌های کشور مقصد و دافعه‌های کشور مبدا (ایران) است، در کشورهای مهاجرپذیر عدالت در نظام پرداخت سلامت از جمله حقوق پرستاران رعایت نمی‌شود. 

شریفی مقدم تاکید کرد: ایران ناعادلانه‌ترین نظام پرداخت در دنیا برای نظام سلامت را دارد. 

مهاجرت پرستاران در حالی اتفاق می‌افتد که قرار بود وزارت بهداشت در طی سال‌های 1399 تا سال جاری، 12 هزار پرستار استخدام کند که هنوز با این رقم فاصله بسیاری هست. 

طبق آخرین آمار منتشر شده از رصدخانه مهاجرت ایران در زمستان 1401، ایران هفدهمین کشور دانشجوفرست دنیا بود.

همچنین بررسی‌های رصدخانه مهاجرت نشان می‌دهد که براساس آخرین آمار منتشر شده (در سال 2021) ایران در میان 232 کشور رتبه 54 را مهاجرفرستی کسب کرده است. 

دستمزد پرستاران شاغل در ایران را با چند کشوری که مقصد مهاجرت آنها هستند، مقایسه کردیم تا تصویری از وضعیت مالی پرستاران در کشورهای مقصد را ترسیم کنیم. 

پرستار

براساس معادل سازی دستمزد پرستار به صورت حقیقی با شاخص برابری قدرت خرید (PPP) در ایران و کشورهای مهاجرپذیر، مهاجرت به برخی کشورها با توجه به پایین‌تر بودن متوسط دستمزد حقیقی قبل از کسر مالیات بر درآمد و با در نظر گرفتن هزینه‌های بالاتر زندگی در آنجا صرفه اقتصادی ندارد. 

براساس این داده‌ها، مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهایی که درآمد سالانه پرستار در آنجا براساس شاخص (PPP) از ایران کمتر است صرفه اقتصادی ندارد. از طرفی کشورهای سوئیس، انگلیس، عمان، آمریکا و بلژیک بهترین مقاصد برای مهاجرت پرستاران ایرانی هستند.