به گزارش اکوایران، از زمان حمله حماس به اسرائیل در روز هفتم اکتبر، اسرائیل متقابلا به خاک غزه یورش برد. تا کنون بیش از ۳۰ هزار فلسطینی در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

اسرائیل اصرار دارد که از طریق این جنگ، حماس را حذف کند. با این حال پس از گذشت هفت ماه، چنین اتفاقی رخ نداده و صرفا جان انسان‌های بی‌گناه در غزه از دست رفته است.

بسیاری از مردم غزه از شمال این شهر به جنوب آن در مرز رفح پناه آورده‌اند. رفح در حقیقت مرز میان غزه و مصر و در واقع تنها راه ارتباط فلسطینی‌ها با دنیای بیرون است.

با این حال، قدم گذاشتن به آنسوی مرزهای رفح، کار ساده‌ای نیست. فلسطینی‌ها باید به یک آژانس رابط در مصر پول بدهند تا این آژانس نام آن‌ها را در یک فهرست قرار دهد. سپس این افراد می‌توانند از مرز رفح عبور کنند و به قاهره یا دیگر شهرهای مصر بروند. به این ترتیب می‌توانند جانشان را حفظ کنند.

نکته اصلی اینجاست که پس از حمله اسرائیل به غزه، هزینه این خروج بالا رفته است. رابطه‌ها هزینه را بالا برده‌اند. برای فلسطینی‌هایی که حتی نمی‌توانند خوراک روزانه خود را تامین کنند، به دست آوردن دلار برای فرار از غزه امری ناممکن به نظر می‌رسد.

نکته بعدی اینجاست که این پول به جیب مصری‌هایی می‌رود که واسطه شده‌اند تا نام فلسطینی‌ها را در فهرست بنویسند تا بتوانند از غزه خارج شوند. به این ترتیب آن‌ها کاسبان اصلی در این ماجرا هستند.

اکونومیست در گزارش خود توضیح داده که این هزینه برای خروج از غزه در حال حاضر برای مردم فلسطین چقدر است؟ در ویدیوی بالا به هزینه‌ها اشاره شده است. ویدیوی بالا را ببینید.