تصویب طرح اصلاح ماده ۵ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مسیر را برای بیمه شدن آمار بیش از ۶۰۰ هزار کارگر ساختمانی فاقد بیمه همواره می‌کند. 

براساس این ماده قانونی سازمان تأمین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدیدبنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها و دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی مربوطه از محل متراژ ساخت‌وساز، این کارگران را بیمه کند.

براساس برآورد مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۰ جمعیت ایران ۸۴ میلیون و ۹۷۱ هزار نفر است که داده‌ها و آمارهای موجود سازمان تأمین اجتماعی در پایان این سال نشان می‌دهد که ۴۵ میلیون و ۶۳ هزار و ۲۸۳ نفر تحت پوشش این سازمان بزرگ بیمه‌ای معادل ۵۳ درصد از افراد جامعه را شامل می‌شود.

تعداد افراد بیمه شده اصلی سازمان تأمین اجتماعی در سال گذشته (۱۴۰۰) نیز طبق آمارهای موجود ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار و ۱۵ نفر بوده در حالی که تا پایان سال ۱۳۹۹ تعداد بیمه‌شدگان اصلی این سازمان آماری حدود ۱۴ میلیون و ۵۸۴ هزار و ۸۰۱ نفر بوده است.

طبق آمارهای جدید، بیشترین بیمه‌شدگان اصلی سازمان تأمین اجتماعی مربوط به بیمه‌شدگان اجباری با ۶۹ درصد، بیمه‌شدگان خاص با ۲۹ درصد، بیمه بیکاری و توافقی هم هرکدام یک درصد این جمعیت را تشکیل می‌دهند.

براساس جدیدترین آمارهای سازمان تأمین اجتماعی تعداد کارگران ساختمانی تا پایان سال ۱۴۰۰ در کشور به رقم ۷۶۸ هزار و ۷۴۶ نفر رسیده این در حالی است که تعداد کارگران ساختمانی نام نویسی شده در این سازمان در سال ۱۳۹۹ حدود ۸۳۵ هزار و ۷۷۶ نفر بوده است.

وجود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور

به گزارش آتیه آنلاین، اکبر شوکت رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور پیشتر گفته بود که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم که یک سوم از این جمعیت در لیست انتظار بیمه هستند. اصلاح ماده ۵ کارگران ساختمانی مسیر مهمی برای بیمه کارگران ساختمانی بود تا تعداد کارگر ساختمانی فاقد بیمه هم بتوانند از خدمات بیمه‌ای، درمانی و بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند.

وقوع ۵۰ درصد حوادث کار در بخش کارگری

از آنجا که حدود ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به ۱۶ میلیون نفر شاغل در کشور بوده و ۵۰ درصد دیگر حوادث مربوط به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شاغل در بخش کارگران ساختمانی است، در واقع ۵۰ درصد آمار حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است.

این موضوع نشان از سخت و زیان‌آور بودن شغل کارگران ساختمانی داشته بنابراین تحت پوشش قرار گرفتن این افراد می‌تواند تضمینی برای آینده کارگران ساختمانی و خانواده‌های آنان باشد تا از این طریق علاوه بر دریافت خدمات هجده‌گانه تأمین اجتماعی در آینده از خدمات دیگر این سازمان هم استفاده کنند.

براساس آمار و اطلاعات موجود، ‌اکنون تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در حوزه فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی در کشور فعالیت داشته که بیش از ۷۰۰ هزار نفر از آنها تحت پوشش بیمه قرار دارند.

شرایط سختی کار آنها در محیط‌های پرخطر و در قالب کارهای سخت و طاقت فرسا در اجرای پروژه‌های مرتبط با ساخت و ساز، نیازمند بهره‌مندی از پوشش بیمه‌ای در سازمان‌های بیمه‌گر به خصوص سازمان تأمین اجتماعی هستند.

اکنون پوشش کامل بیمه‌ای تمامی فعالان و شاغلان حوزه ساختمان در قالب بیمه کارگران ساختمانی نیز با پرداخت سهم دولت از منابع طرح اصلاح ماده پنج قانون بیمه کارگران ساختمانی فراهم شده و سازمان تأمین اجتماعی نیز آمادگی لازم برای پوشش بیمه‌ای تمامی کارگران ساختمانی کشور را دارد.

محمد محمدی مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین‌ اجتماعی نیز پیشتر گفته بود که با تصویب طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی گامی اصولی برای توسعه خدمات تأمین‌ اجتماعی به کارگران ساختمانی برداشته می‌شود.

تصویب اصلاح ماده ۵ قانون کارگران ساختمانی

علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب طرح اصلاح ماده ۵ قانون کارگران ساختمانی هیچ‌یک از کارگران ساختمانی نباید فاقد پوشش بیمه‌ای باشند.

عنابستانی افزود: اکنون شمار کارگران ساختمانی در کشور برابر با یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد شده و از این تعداد، حدود ۷۳۵ هزار نفر (براساس آخرین آمار سازمان تأمین اجتماعی) مشمول بیمه کارگران ساختمانی بوده و مابقی (بیش از ۶۵۰ هزار نفر) نیز در نوبت شمول این بیمه قرار دارند.