به گزارش اکوایران؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در گفت‌وگویی درباره بررسی بودجه سال ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه و اظهارات رئیس مجلس مبنی بر اینکه برنامه هفتم به مجلس نیاید بودجه را بررسی نمی‌کند، گفته که هر دو لایحه بودجه و برنامه توسعه در دولت بررسی می‌شود، به دلیل این‌که در مجمع بررسی‌ها طولانی شد، سیاست‌ها با تأخیر ابلاغ شد اما در عین حال هر دو را جلو بردیم.

مسعود میرکاظمی بیان کرده تبصره‌های بودجه سال ۱۴۰۲ را به دولت فرستادیم. دولت می‌تواند نظر دستگاه‌ها را بخواهد و کار روی تبصره‌ها را آغاز کند و در عین حال برنامه هفتم را هم جلو می‌بریم و امیدواریم تا پایان آذرماه این برنامه را به دولت برسانیم.

او درباره عدم اتکا بودجه به درآمدهای نفتی اظهار کرده که نفت همیشه یکی از منابع بودجه بوده است ولی منبع اصلی نبوده است، نمی‌شود آن را به کنار گذاشت نظر مسئولان کشور هم این نیست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرده که درآمد حاصل از فروش نفت نباید به بودجه جاری برود و نظر این است به سمت درآمدهای مالیاتی برویم و از طریق سایر درآمدها، هزینه‌های جاری دولت تأمین شود و فروش نفت برای سرمایه‌گذاری در کشور اختصاص یابد.

او افزوده، منظور این نیست که نفت نفروشیم، نفت باید بفروشیم ولی باید تلاش کنیم ارزش افزوده‌اش را بالا ببریم و از خام‌فروشی جلوگیری کنیم و برویم به سمت این‌که ارزش بیشتری ایجاد کنیم، برای همین در این دولت ۲ پالایشگاه پتروپالایشی با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه‌ای توافق‌نامه‌هایش امضا شد و برای اجرا رفته است که انشاالله تولید ۶۰۰ هزار بشکه کمک‌کننده باشد.

میرکاظمی درباره اینکه امسال نیز مانند سال های گذشته متن لایحه بودجه به صورت عمومی منتشر می شود، بیان کرده که هنگامی که لایحه بودجه در دولت تصویب شد بله قطعا منتشر خواهد شد، یعنی هنگامی که لایحه به مجلس رفت و مجلس آن را تصویب کرد، منتشر خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، البته ما زمانی هم که لایحه به دست مجلس رسیده باشد و اعلام وصول اعلام کند هم می‌توانیم آن را منتشر کنیم و زمانی هم که قانون شد، ابلاغ می‌شود.

پیش تر نیز میرکاظمی باتوجه به برنامه مجلس برای بررسی دومرحله ای بودجه اظهار کرده بود که وقتی قانونی در مجلس تصویب می‌شود، ملزم به اجرا هستیم و باید تبعیت کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزوده بود که نمایندگان در طرحی دوفوریتی خواستند تا روند بررسی لایحه بودجه به صورت دومرحله‌ای باشد که مرحله نخست تبصره ها و مرحله دوم جداول بررسی شود؛ ما ارسال جداول بودجه به مجلس را به صلاح نمی دانیم زیرا مردادماه امسال جداول بودجه 1401 به دولت ابلاغ شد و از این جهت جمع کردن یکپارچگی برنامه‌های دولت دچار مشکل می‌شود.

میرکاظمی بیان کرده بود که نظر دولت این است که نخست مجلس اجازه دهد تا دولت لایحه خود را برای اصلاح ساختار به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

او قبلا اعلام کرده بود که لایحه بودجه 1402 اول آذر به مجلس می رود.