به دلیل اعتراضات در چین، سخنرانی های مقامات فدرال رزرو از جمله جروم پاول و داده های اقتصادی مهم از این اقتصادهای بزرگ می تواند تعیین کننده روندها در روزهای آتی باشد.

سرمایه گذاران اوایل صبح امروز با رشد سهام در بازارهای آسیایی تلاش کردند تا بخشی از زیان های دوشنبه را که بدلیل بازگشت فروش سنگین ناشی از ناآرامی ها بر سر محدودیت های کووید در چین بود جبران کنند. این امر بدنبال آن صورت گرفت که رشد بخش مستغلات در بازارهای چین شاخص های سهام این کشور را سبز کرد. 

بر این اساس پیش بینی می شود که بازارهای سهام اروپا این دنباله صعودی را ادامه دهند ولی احتمالا بسیار محتاطانه. زیرا داده های اقتصادی مهمی که در راه هستند، می توانند روحیه ریسک پذیری تقویت شده در بازار را تحت الشعاع قرار دهند. 

از سوی دیگر دلار در چشم انداز کاهش سرعت سیاست های انقباضی علیرغم سخنرانی های مقامات فدرال رزرو در روز گذشته و انتظار برای سخنرانی آقای پاول رو به کاهش گذاشته است. قیمت طلا در معاملات اولیه با کمک کاهش ارزش دلار افزایش یافت.

در اروپا، احساسات اقتصادی معلق و ارقام اعتماد مصرف کننده در ماه نوامبر می تواند بینشی در مورد سلامت اقتصاد اروپا ارائه دهد. اگر این گزارش ها انتظارات را برآورده نکنند، یورو ممکن است دوباره تحت فشار قرار گیرد. با این حال، تمرکز اصلی بر روی ارقام تورم آلمان است که قرار است امروز و سپس برای کل منطقه در روز چهارشنبه منتشر شود. انتظار می‌رود تورم در اروپا در سطوح بالا باقی بماند و پیش‌بینی می‌شود که شاخص قیمت مصرف‌کننده از 10.6 درصد در اکتبر اندکی کاهش یابد. کاهش سرعت تورم می تواند علامت عقب نشینی بانک های مرکزی از سیاست های سخت گیرانه پولی باشد ولی سرمایه گذاران هنوز مدرکی دال بر این گمانه زنی ندارند. 

همه نگاه ها به رئیس فدرال رزرو 

به لطف اظهارنظرهای تندروانه مقامات فدرال رزرو در روز دوشنبه شاخص دلار از مومنتوم نزولی اش کاست. روسای فدرال رزرو، آقای بولارد و ویلیامز در سخنان جداگانه به این مسئله اشاره کردند که بازارها قدری بیش از واقع نسبت به کاهش سرعت افزایش نرخ های بهره موضع گرفته اند. آقای ویلیلمز همچنین به این اشاره داشت که به هر حال برای مهار تورم نرخ بهره اگر هم کمتر افزایش یابد ولی برای مدت طولانی بالا خواهد ماند. 

براین اساس، اگر روند جریانات پولی و اقتصادی را در یک چشم انداز یک ساله مورد نظر قرار دهیم می توان گفت که صرف‌نظر از افزایش‌های اخیر، با نزدیک شدن به پایان روند فزاینده تورم، دلار آمریکا می‌تواند تحت فشار دور جدیدی از فروش ها قرار بگیرد. سرنخ اصلی در این خصوص را آقای پاول در سخنرانی برنامه‌ریزی شده اش در روز چهارشنبه ارائه خواهد داد. همچنین توجه زیادی به شاخص هزینه شخصی مصرف کننده یا همان شاخص PCE وجود دارد که قرار اس  در روز پنجشنبه منتشر شود. اهمیت این شاخص در آن است که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای نرخ تورم محسوب می شود. هر گونه نشانه ای از کاهش تورم به احتمال زیاد انتظارات را در خصوص فدرال رزرو تقویت خواهد کرد که رویکردی کمتر تهاجمی نسبت به نرخ بهره اتخاذ کند.

گذشته از این ها داده های روز جمعه می تواند محرک اصلی بازار باشد زیرا همه نگاه ها به گزارش ماهانه حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده معطوف می شود. انتظار می رود اقتصاد ایالات متحده در ماه اکتبر 200 هزار شغل جدید ایجاد کرده و نرخ بیکاری بدون تغییر مسبن به ماه سپتامبردر 3.7٪ مانده باشد. اگر این گزارش مطابق با انتظارات باشد می تواند تعدیل سرعت سیاست های سخت گیرانه فدرال رزرو را توجیه کند و در نهایت دلار را بیشتر تضعیف نماید.

از منظر تکنیکال، شاخص دلار همچنان در نمودار روزانه تحت فشار است. بازگشت به زیر سطح مهم 106.00 می تواند باعث کاهش به سمت میانگین متحرک 200 روزه شود که در حوالی 105.30 واحد قرار گرفته است. اگر فروشندگان شاخص را از این منطقه حمایتی عبور دهند سطح بعدی علاقه را می توان در 104.50 یافت.