به گزارش اکوایران، لایحه بودجه 1402 دولت هفته گذشته توسط ابراهیم رئیسی به مجلس تقدیم شد. در این لایحه بودجه اعتبار بخش ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 14 هزار و 33 میلیارد و 104 میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

پس از شیوع ویروس کرونا در کشور که از اسفند سال 98 اعلام رسمی شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بخصوص روابط عمومی این وزارتخانه فعالیت‌های زیادی از خود نشان داد. در دو سال شیوع کرونا روابط عمومی وزارت بهداشت وظیفه اطلاع‌رسانی همه‌جانبه درباره ویروس کرونا، واکسیناسیون، آمار مبتلایان و روند درمانی بیماران را بر عهده داشت. 

در سال 1400 همزمان با ورود واکسن‌های کرونا به کشور، کار واکسیناسیون آغاز شد و روند کاهشی آمار تعداد بیماران و کم‌کم صفر شدن تعداد مرگ‌ومیر روزانه ناشی از کووید، شکل گرفت. 

بعد از این روند، روابط عمومی وزارت بهداشت در یک سال اخیر کمترین ارتباط ممکن را با رسانه‌ها نسبت به سال‌های گذشته داشته است. به عنوان مثال، با جست‌وجو در میان اخبار خواهید دید که دوران اوج‌گیری بحران کمبود دارو طی ماه‌های اخیر، مجموعه مورد اشاره چقدر کم‌رمق ظاهر شده است. با این حال، این بخش از وزارت بهداشت در نامه‌ای، از معاونت توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه «264 میلیارد تومان» بودجه طلب کرده است.

درخواست نجومی 264 میلیارد تومانی روابط عمومی وزارت بهداشت البته جزئیاتی در خود دارد. مثلا این بخش از وزارتخانه، برای راه‌اندازی مرکز ملی اطلاعات سلامت (پرس سنتر) همراه با استودیو برای تعامل با خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه بودجه‌ای 10 میلیارد تومان درخواست داده است. با یک محاسبه ساده و تقسیم رقم 10 میلیارد تومان برای راه‌اندازی مرکز ملی اطلاعات به 365 روز سال (تازه با احتساب روزهای تعطیل)، به رقم بیش از 27 میلیون تومان می‌رسیم. یعنی روابط عمومی وزارت بهداشت برای راه‌اندازی پرس‌ستنر و ارتباط با رسانه‌ها به عنوان یکی از ساده‌ترین وظایف ذاتی‌اش می‌خواهد روزی بیش از 27 میلیون تومان خرج کند!

یک نمونه دیگر از ردیف‌های بودجه درخواستی روابط عمومی وزارت بهداشت، درخواست 5 میلیارد تومان برای «طراحی و نصب تندیس شهدا و قهرمانان سلامت در میادین کلانشهرها» است. با یک حساب سرانگشتی، یعنی حدود 14 میلیون تومان در هر روز، آن هم برای طراحی و نصب بنر.

روابط عمومی وزارت بهداشت برای «هم‌افزایی و مشارکت با رسانه‌های چاپی و الکترونیک» هم مبلغ 5 میلیارد تومان درخواست کرده است. به نظر می‌آید این بودجه بیشتر برای تبلیغات این وزارتخانه است تا اطلاع‌رسانی از دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان کشور. 

1.1

1.2

1.3

1.4

1.5

روابط عمومی وزارت بهداشت در حالی درخواست بودجه 264 میلیارد تومانی را داده است که بودجه در نظر گرفته شده در لایحه 1402 برای «سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی» (شامل خبرگزاری ایرنا، روزنامه ایران و مجموعه‌های وابسته) 271 میلیارد و 274 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. یعنی بودجه درخواستی روابط عمومی یک وزارتخانه، تقریبا معادل بودجه هنگفت سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی است که چند مجموعه را شامل می‌شود، در تمام استان‌ها دفتر دارد و نمایندگی‌هایی در خارج از کشور را نیز اداره می‌کند.

همچنین در لایحه بودجه 1402 برای «بنیاد امور بیماری‌های خاص شامل بیماری‌های هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، سرطانی و ام‌اس و بیماری‌های نادر مانند سیستیک فیبروزیز» مبلغ 117 میلیارد و 756 میلیون تومان در نظر گرفته شده که حدود 44 درصدِ بودجه درخواستی روابط عمومی وزارت بهداشت است.

«سازمان انتقال خون» نیز که یکی از سازمان‌های مهم بخش بهداشت و درمان کشور است، بودجه‌ای معادل 230 میلیارد و 550 میلیون تومان در لایحه 1402 دارد که باز هم از بودجه درخواستی روابط عمومی وزارت بهداشت کمتر است.

همچنین، «پژوهشگاه رویان» وابسته به جهاد دانشگاهی که قطب تحقیقاتی و فناوری در تراز بین‌المللی و پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری در علوم زیستی با مرجعیت در علوم سلول‌های بنیادی، تولیدمثل، زیست‌فناوری، طب ترمیمی و موثر در ارتقای سلامت جامعه محسوب می‌شود، بودجه‌ای معادل 138 میلیارد و 931 میلیون تومان در لایحه 1402 دارد که 52 درصد رقم درخواستی نجومی روابط عمومی وزارت بهداشت است.

در شرایط کم‌آبی و هشدارهای مربوط به بحران آب کشور در سال‌های اخیر، در لایحه بودجه 1402 سهم «موسسه تحقیقات آب» تنها 66 میلیارد و 355 میلیون تومان است که باتوجه به وضعیت خشکسالی کشور رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود. همین رقم، حدود 200 میلیارد تومان کمتر از بودجه درخواستی روابط عمومی وزارت بهداشت است.

در نمودار زیر، تفاوت رقم بودجه درخواستی روابط عمومی وزارت بهداشت با بودجه پیش‌بینی شده برای چند سازمان و نهاد مورد اشاره در لایحه بودجه 1402 را خواهید دید.

بودجه