به گزارش اکوایران، بانک مرکزی روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که مازاد حساب جاری این کشور در سال ۲۰۲۲ به بالاترین سطح خود رسیده است. کاهش واردات و افزایش صادرات نفت و گاز با وجود تلاش‌های غرب برای محدود کردن اقتصاد روسیه باعث ایجاد جریان قوی در پول خارجی برای روسیه شده است.

بر اساس گزارش رویترز، حساب جاری روسیه (تفاوت میزان پولی که از طریق تجارت، سرمایه‌گذاری و نقل و انتقالات به کشور وارد می‌شود با آنچه از کشور خارج می‌شود) به ۲۲۷.۴ میلیارد دلار رسید که ۸۶ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش داشته است.

واردات روسیه در سال گذشته، در میان خروج شرکت‌های غربی پس از اعمال تحریم‌های همه‌جانبه، به شدت کاهش پیدا کرد؛ اما روسیه به دنبال جایگزین کردن درآمدهای از دست رفته صادرات نفت و گاز خود به اروپا با محوریت چین، هند و سایر کشورهای آسیایی است.

داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که تجارت میان روسیه و این کشور در سال قبل رکوردی ۱۹۰ میلیارد دلاری را ثبت کرده است.

با کاهش واردات روسیه پس از حمله به اوکراین، مازاد تراز تجاری مسکو (تفاوت میان کل صادرات و واردات) به ۲۸۲.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسید. مازاد تراز تجاری در سال ۲۰۲۱ در محدوده ۱۷۰.۱ میلیارد دلار بود.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده که قیمت بالای کامودیتی‌ها در طول سال ۲۰۲۲ به افزایش حساب جاری کمک کرده است؛ البته وضعیت واردات در نیمه دوم سال بهتر شده است.

درآمدهای صادراتی نفت روسیه در سال ۲۰۲۳ تحت تأثیر کامل فشارهای تحریمی تازه‌ای قرار خواهد گرفت، زیرا تحریم‌های ژاپن و اروپا بر نفت روسیه به طور کامل اعمال خواهد شد.

گروه اقتصادی هفت در نظر دارد تحریم‌های نفتی روسیه را به فراتر از نفت خام گسترش دهد. این تحریم‌ها از پنجم فوریه محصولات نفتی روسیه را هم در بر خواهد گرفت. تحلیلگران معتقدند این اقدام می‌تواند ‌تولید نفت روسیه را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ تا یک میلیون بشکه نفت در روز کاهش دهد.

به گفته یک منبع ارشد روسی که نخواسته نامش فاش شود، یک پیش‌بینی رسمی نشان می‌دهد تولیدات محصولات نفتی روسیه در سال جاری به شدت کاهش می‌یابد و از ۲۷۲ میلیون تن به ۲۳۰ میلیون تن خواهد رسید.