به گزارش اکوایران، سی‌ان‌بی‌سی عربی به نقل از رئیس شرکت بین‌المللی تامین مالی تجارت اسلامی نوشته است که این شرکت یک توافقنامه تامین مالی ۱.۵ میلیارد دلاری را با مصر امضا کرده است تا تامین مالی تجارت خود از جمله واردات محصولات انرژی و کالاهای اساسی را تامین کند.

سال قبل، مصر قرارداد مشابهی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار با ITFC امضا کرد که مقر آن در جده عربستان است و واردات کالاهای مصر از جمله نفت و غلات را تامین می‌کند.

این شرکت که در عربستان سعودی قرار دارد، اغلب واردات کالاهای اساسی و محصولات انرژی را تامین می‌کند.

«هالا السعید» - وزیر برنامه‌ریزی مصر - اعلام کرد که سبد همکاری‌های مالی بین مصر و این شرکت تا کنون ۱۴.۵ میلیارد دلار بوده است.

وی افزود که آخرین امضا در چهارچوب توافقنامه منعقد شده برای سال ۲۰۱۸ بود که سال قبل برای پنج سال دیگر تمدید شد و محدودیت اعتباری توافقنامه از سه میلیارد دلار به شش میلیارد دلار افزایش یافت. شرکت تامین مالی تجارت اسلامی برای کشورها و شرکت‌های عضو، خط اعتباری و وام اختصاص می‌دهد و دوره بازپرداخت آن شش‌ماهه تا دوازده‌ماهه است.

بر اساس گزارش رویترز، مصر اخیرا کمکی سه میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول دریافت کرده است. گردشگری یکی از منابع اصلی درآمدی پرجمعیت‌ترین کشور خاورمیانه است که پس از کرونا دچار بحران شد. این کشور واردکننده نفت و گندم به عنوان محصولات اصلی است و با افزایش قیمت نفت و گندم پس از حمله روسیه به اوکراین با مشکل کمبود منابع مواجه شده و در تامین نیازهایش در واردات دچار مشکل شد‌‌ه است. مشکل منابع ارزی، بحران ارزی را در این کشور به وجود آورده است.

کشور مصر برای مدیریت این بحران به صندوق بین‌المللی پول روی آورد و این صندوق از مصر خواست تا در مدت مشخصی قیمت دلار بازار سیاه را به قیمت دلار دولتی نزدیک کند تا بازار سیاه دلار از بین برود.

در ماه دسامبر کشتی‌های وارداتی مصر به دلیل عدم تسویه در بنادر این کشور متوقف شده بودند که تامین مالی از صندوق بین‌المللی پول و کمک کشورهای دوست، راه‌حل مصر برای عبور از این بحران بود.

این کشور برای جلب رضایت صندوق بین‌المللی پول و از بین بردن بازار سیاه ارز، نرخ ارز رسمی را در مقابل دلار ضعیف کرده و برای کنترل منابع و مصارف علاوه بر تعیین محدودیت دریافت غیرمجاز ارز، از مجازات‌های کیفری مانند زندان استفاده کرده است.

اجرای شروط صندوق بین‌المللی پول از شروط کشورهای دوست مصر برای سرمایه‌گذاری و کمک به این کشور است. کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاری در مصر توسط عربستان، چشم امید این کشور برای رفع مشکلات ارزی است. تامین مالی عربستان برای مصر بیش از ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که البته شرط اعطای آن، اجرای شروط صندوق بین‌المللی پول است.