به گزارش اکوایران؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل پیشین بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود نوشت: کسری تراز تجارت خارجی ۱۴۰۱ معادل ۶.۵ میلیارد دلار شد، که بیشترین کسری تجاری در سه سال اخیر است. تراز تجاری در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب منفی ۴ و منفی ۴.۵ میلیارد دلار بوده است. 

آنطور که رئیس پیشین بانک مرکزی در ادامه نوشته است: براساس آمار منتشره توسط گمرک ایران رقم وزنی صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۱ در حدود سال ۱۴۰۰ بود. این درحالی است که ادعا شده بود با تلاش‌های دولت جهش جدی در صادرات در سال گذشته انجام گرفته است. 

همتی در بخش دیگری از این یادداشت اظهار کرده که با بررسی گزارش‌های آماری مشخص می‌شود آنچه که موجب رشد و رسیدن  ارزش تجارت خارجی ایران به رقم ۱۱۳ میلیارد دلار شده است، صرفاً افزایش قیمت‌های جهانی محصولات صادراتی و وارداتی ایران بوده است.

براساس اظهارات رئیس پیشین بانک مرکزی، نکته مهم قابل ذکر این است که پرداخت ارز واردات، قطعی است. ولی، برگشت ارز صادرات غیر نفتی احتمالا کمتر از ۷۰ درصد می‌باشد. این بدین معناست که مابه التفاوت ناشی از کسری تجاری و نیز عدم برگشت ارز صادرات غیر نفتی، از ناحیه فروش دارایی سرمایه ای (صادرات نفت خام) تأمین شده است.

همتی نوشته است: گزارش آماری بانک مرکزی، با منظور کردن حساب سرمایه و لذا نتیجه کامل دو حساب جاری و سرمایه، تصویرمشخص تری از تراز تجاری کشور خواهد داد.

 

 

 

 

پست همتی