قالیباف در جمع فعالان اقتصادی به این نکته اشاره کرد که در قدم اول باید اقتصاد را پیش‌بینی‌پذیر کنیم؛ این به معنی آن است که باید اقتصاد را معطوف به هدف، قابل کنترل و برگشت پذیر کنیم. بی‌ثباتی اقتصادی، تصمیمات خلق‌الساعه و یک‌شبه در کنار تلاطم‌های اقتصادی از جمله مشکلات همیشگی فعالان بخش خصوصی بوده است. تصمیمات ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی، نوسانات شدید اقتصادی و فقدان چشم‌انداز روشن، از جمله موانعی هستند که فعالان این بخش با آن دست به گریبان‌اند. این مشکلات، برنامه‌ریزی بلندمدت را دشوار و در مواردی منجر به ازدست‌‌رفتن بازارهای صادراتی می‌شود. مشکلی که امروز قالیباف وعده داد تا با پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد آن را برطرف کند.

تحریم یکی دیگر از مشکلاتی است که چند سالی است دست و پای فعالان بخش خصوصی را بسته است، در این خصوص نیز قالیباف در جمع فعالان بخش خصوصی به این نکته اشاره کرد که من موافق مذاکره برای رفع تحریم هستم و مذاکره را نوعی مبارزه می‌دانم، اگر در داخل برای تولید و اقتصاد تصمیم درست بگیریم، می‌توانیم تحریم را حل کنیم.

تحریم‌ها که سال‌هاست گریبانگیر اقتصاد ایران است، یکی دیگر از موانع اصلی پیش روی فعالان بخش خصوصی به شمار می‌رود. این محدودیت‌، دسترسی به بازارهای بین‌المللی، منابع مالی و فناوری را دشوار کرده و چالش‌های متعددی را برای کسب‌و‌کارها ایجاد کرده‌اند. در این خصوص قالیباف در جمع فعالان بخش خصوصی، ضمن تأکید بر لزوم مذاکره برای رفع تحریم‌ها، دیدگاهی نو را مطرح کرد. او مذاکره را نوعی مبارزه دانسته و اعلام کرد که با اتخاذ تصمیمات درست در زمینه تولید و اقتصاد در داخل کشور، می‌توان ضمن کاهش اثرات تحریم‌ها، زمینه را برای رفع آنها نیز فراهم کرد.