به گزارش اکوایران، مدیر توسعه خطوط آبرسانی شرکت تأمین و تصفیه آبفای تهران صبح به خبرگزاری تسنیم گفته «بارش‌های ناچیزی در سطح حوزه آبریز سدهای تهران باعث شده حجم ذخایر سدهای استان تهران به حداقل میزان طی 50 سال گذشته برسد». او از مصرف‌کنندگان خواست با کاهش 20 درصدی مصرف آب، به مدیریت آب کمک کنند.

ابتدای آبان، خبری در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد مبنی بر اینکه ظرفیت آب قابل شرب تهران تنها تا 100 روز دیگر باقی است. به عنوان مثال، سایت خبری فرارو در گزارشی نوشته بود که، بختیاری - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران - در برنامه‌ای تلویزیونی گفته مصرف آب شرب روزانه تهران ۳ میلیون متر مکعب است و تهران فقط برای ۱۰۰ روز آب دارد.

روز بعد روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان تهران اطلاعیه‌ای منتشر و این خبر را تکذیب کرد و نوشت: «متاسفانه برخی رسانه‌ها با بی‌ملاحظگی و بی‌دقتی، این مطلب را که مجری یکی از برنامه‌های تلویزیونی به زبان آورد، به مدیرعامل آبفای استان تهران نسبت داده‌اند، اما در هیچ بخشی از سخنان محمدرضا بختیاری چنین موضوعی مطرح نشده است و برای راستی‌آزمایی این مطلب می‌توان به فیلم برنامه تلویزیونی تهران 20 به تاریخ 30 مهرماه 1401 مراجعه کرد.»

هرچند ممکن است آن عدد «100 روز» از زبان مدیرعامل آبفای تهران بیان نشده باشد، اما شواهد و هشدارهای مکرر مسئولان حوزه آب نشان می‌دهد که اصل چالش کمبود ذخایر سدهای آب تهران، صحت دارد. 10 روز بعد از خبر جنجالیِ 100 روزه بودن آب تهران، خبرگزاری فارس در خلال یک گزارش، به هشداری از مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران اشاره کرد و به نقل از او نوشت: «میزان آب پنج سد اطراف تهران بسیار پایین است و به گفته مدیرعامل سازمان آب و فاضلاب دچار مشکل هستیم. اگر باران نیاید تهرانی‌ها حدودا 100 روز آب خواهند داشت. در سدهای اطراف تهران آب وجود ندارد و اگر در فصل پاییز و زمستان دچار کمبود آب هستیم باید برای فصل تابستان و سال‌های بعد چاره‌ای بیندیشیم.»

مخازن آبی تهران در وضعیت بحران

در کنار چنین هشدارها و ذکر این اعداد و ارقام از وضعیت ذخایر آبی پایتخت و کل استان تهران، امروز (2 آذر) تسنیم به نقل از مدیر توسعه خطوط آبرسانی شرکت تأمین و تصفیه آبفای تهران خبر داد که مخازن استان تهران، با ۹۰۸ هزار مترمکعب، در پایین‌ترین حد استاندارد خود قرار دارد.

تبریزی در ادامه گفته است که «در حال حاضر مصرف آب تهران 39 هزار و 500 لیتر بر ثانیه است، در حالی که ورودی آب به شهر تهران 34 هزار و پانصد لیتر است؛ یعنی حدود 5 هزار لیتر بر ثانیه کاهش میزان ذخایر آبی را شاهدیم و بیشتر از تولید، مصرف داریم.»

او گفته: «از سال گذشته تا کنون بارش‌های ناچیزی در سدهای تهران داشتیم که موجب شده حجم ذخایر این سدها به حداقلِ میزان طی 50 سال گذشته برسد و از مصرف‌کنندگان درخواست داریم با کاهش 20 درصدی مصرف، ما را یاری دهند.»