به گزارش اکوایران، بهای معاملات آتی نفت برنت در ماه آوریل با 39 سنت افزایش به 82 دلار و 84 سنت در هر بشکه رسید. قرارداد ماه می نیز که معاملات پر حجم تری را در بین سایر قراردادهای بازار آتی دارد با 63 سنت افزایش به 82.67 دلار در هر بشکه رسید. به همین ترتیب، نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با 61 سنت افزایش 76.29 دلار در هر بشکه داد و ستد می شود.

در حالی که هر دو قرارداد آتی برنت و وست تگزاس به ترتیب حدود 2.2 درصد و 3.8 درصد کاهش ماهانه داشته اند، بازار پیش بینی داده های کلیدی از چین در دو روز آینده را زیرنظر خواهد داشت و اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده بودند، پیش بینی نموده اند که فعالیت کارخانه ها در ماه فوریه با افزایش همراه بوده است و در نتیجه می تون انتظار داشت که داده های اقتصادی بخش تولید این ریکاوری را منعکس کنند. مدل های گروه تحلیلگران اینوسلو همچنان پیش بینی میانگین قیمتی ۹۰ دلاری هر بشکه ی برنت را برای سال 2023 حفظ کرده اند، چرا که به نظر می رسد بهبود اقتصادی چین باعث افزایش تقاضای این کشور برای کالاها می شود و نفت می تواند از این رویداد منتفع شود.

تازه ترین گزارش های مربوط به شاخص مدیران خرید بخش تولید روز چهارشنبه منتشر خواهد شد و انتظار می رود که بطور کلی شاخص ها از ماه ژانویه بهتر ظاهر شوند و شاخص کایکسین تولیدی وارد منطقه ی رشد گردد که علامت مهمی از برگشت تولید به سطح سلامت نسبی است.

فشار احتمال افزایش نرخ بهره بر نفت

با این حال، پس از گزارش سفارشات جدید کالاهای سرمایه‌ای اصلی تولید در ژانویهکه بسیار قوی تر از انتظار بازار ظاهر شد، نگرانی‌ها در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره آمریکا، بعنوان یک عامل بازدارنده قیمت در بازار نفت عمل می کند و در برابر افزایش قیمت نفت مقاومت می نماید. فیلیپ جفرسون، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده در سخنرانی عصر دوشنبه گفت که تورم خدمات به طور سرسختانه بالاست که نشان دهنده پتانسیل افزایش بیشتر نرخ بهره است. اعداد تورمی قوی‌تر از حد انتظار در گزارش های اخیر موجب شده تا گمانه زنی ها در خصوص افزایش بیشتر نرخ‌های بهره افزایش یابد. نباید فراموش کرد که در حال حاضر نرخ های بهره بالا تقاضا در ایالات متحده را مهار کرده است و ادامه این روند می تواند فشار بیشتری بر این بخش وارد آوردُ در نتیجه چشم انداز تقویت تقاضا در امریکا کماکان با چند علامت سوال بزرگ روبروست. تحلیلگران تخمین می زنند که ذخایر نفت خام در هفته منتهی به 24 فوریه ۴۰۰ هزار بشکه رشد کرده که دهمین هفته متوالی از افزایش موجودی محسوب می گردد. علاوه بر این، انتظار می‌رود ذخایر بنزین حدود 700 هزار بشکه افزایش یابد، در حالی که ذخایر میعانات سوختی دیگر در هفته گذشته حدود 500 هزار بشکه کاهش داشته است.

بر همین اساس نفت در نمودار روزانه اش در یک الگوی ادامه دهنده ی خنثی در حال فشرده شدن است و نوسان قیمت در حوالی ۸۰ دلار می تواند تا زمان روشن شدن بیشتر چشم انداز فدرال رزرو و اقتصاد چین ادامه داشته باشد. در مجموع می توان گفت که این سیگنال ها از تقاضای متعادل در امریکا گمانه زنی ها در خصوص امید به جهش قیمت نفت را به حاشیه رانده و در عوض نگاه میان مدت به داده های اقتصادی چین و شرایط شاخص دلار دوخته شده است.