به گزارش اکوایران؛ مراسم امضای قراردادهای بالادستی توسعه ۶ میدان نفتی آزادگان، آذر ۲، سومار، سامان، دلاوران و مسجد سلیمان به ارزش ۱۳ میلیارد دلار با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت امروز برگزار شد.

محمد مخبر در این مراسم اظهار کرد که سرمایه‌گذاری در نفت و گاز از مهمترین حلقه‌های زنجیره استقلال کشور است که باید از تمام ارکان وزارت نفت و شرکت ملی نفت برای این اقدام بزرگ و بی‌سابقه در تاریخ کشور قدردانی کرد که به روند اداره کشور کمک شایان توجهی کرده است.

به گفته معاون اول دولت سیزدهم، این دولت در سال جاری توانست به بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی توجه ویژه‌ای کند که با تمرکز بر سرمایه‌گذاری توانستیم در کاهش تورم، پایه پولی، رشد نقدینگی و کاهش بیکاری به اهداف از قبل تعیین شده در این سال و تحقق شعار رشد تولید و مهار تورم برسیم.

براساس اظهارات مخبر، دولت توانست با کاهش حدود ۵ درصدی تورم سالانه و کاهش تورم تولید از ۱۰۳ درصد در اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۲۸ درصد در بهمن امسال به اهداف اقتصادی خود برسد که بخش مهمی از این دستاوردها ناشی از سرمایه‌گذاری به ویژه در صنعت نفت بوده است.

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرده که با تلاش‌های دولت سیزدهم و پس از گذار از چندین سال رشد اقتصادی منفی یا پایین توانستیم به رشد بیش از ۶ درصدی در سال جاری برسیم که در حدود ۲۰ درصد از این رشد اقتصادی مدیون اقدامات و تلاش‌های جهادگران وزارت نفت است که پس از شناسایی ظرفیت‌های موجود سرمایه‌گذاری گسترده‌ای انجام داده است.

به گفته مخبر، سرمایه‌گذاری‌ها و طرح‌های بسیاربزرگ در صنعت و معدن در دولت سیزدهم انجام شده، برای نمونه در بخش معدنی بزرگترین هلدینگ مس منطقه برای استخراج بزرگترین پهنه‌های مسی در دنیا راه‌اندازی خواهد شد.

معاون اول دولت سیزدهم گفته که در ابتدای دولت و در جلسه‌ای با مدیران نفتی یادآور شدم که کشوری با بیش از صد سال سابقه استخراج نفت شایسته نیست که منتظر پیمانکاران خارجی برای اکتشاف، بهره‌برداری نفت و بخش پتروشیمی باشد، پس از دو سال از روی کار آمدن دولت شاهد این هستیم که با توان پیمانکار و طراحی و سرمایه‌گذاری داخلی و بومی چنین اتفاق بزرگی در کشور رخ داده است.

صادرات نفت متوقف نشد

در این مراسم جواد اوجی، وزیر نفت اظهار کرده که وزارت نفت مفتخر است با پیدا کردن بازارهای جدید فروش نفت، هیچگونه وقفه‌ای علی‌رغم تحریم‌های نفتی در صادرات نفت صورت نگرفت و حتی به رکوردهای جدید در تولید و صادرات نفت و میعانات گازی رسیدیم.

اوجی اتمام ۱۳۰ پروژه نیمه تمام و آغاز عملیات اجرایی ۵۰ پروژه جدید، فراورش ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین، بهره برداری از ۵ پروژه پتروشیمی در آینده نزدیک، تولید ۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، گازرسانی به ۵۵۰۰ روستا، ساخت هزار کیلومتر خط انتقال گاز به ویژه در مناطق محروم و استان سیستان و بلوچستان، رشد بالای ۲۰ درصدی صنعت نفت و گاز و اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عام‌المنفعه در تمام حوزه‌ها را از مهمترین اقدامات وزارت نفت دانست. 

اشتغال 66 هزار نفر در قراردادهای جدید نفتی

محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در این مراسم اظهار کرد که برای اولین بار بانک‌ها از تسهیلات‌دهنده به سرمایه‌گذار تبدیل شده‌اند و توانستیم شرکت‌های پتروشیمی را برای تامین خوراک مورد نیاز وارد چرخه تولید و اکتشاف کنیم که این از جلوه‌های واقعی ملی شدن صنعت نفت است. 

به گفته خجسته مهر، با امضای قراردادهای بالا دستی توسعه ۶ میدان نفتی ۴۰۰ هزار بشکه تولید اضافی و ۶۲۰ هزار تولید نهایی خواهیم رسید، این میزان از استخراج، اکتشاف و تولید درآمدزایی ۱۵ میلیارد دلاری برای کشور دارد که این قراردادها اشتغال‌زایی ۶۶ هزار نفری بصورت مستقیم و غیرمستقیم داشته است.

براساس اظهارات معاون وزیر نفت، ما توانستیم در این دولت افزایش تولید و فروش نفت، جمع‌آوری گازهای مشعل و تولید بار اول را به تحقق برسانیم. در حال اجرای کمی پروژه‌های تعریف شده در برنامه هفتم هستیم و برنامه‌ریزی کردیم که رشد اقتصادی هشت درصدی کشور را با پیشرانی صنعت نفت به نتیجه برسانیم که قرارداد امروز و فشار افزایی پارس جنوبی از جمله آن‌هاست.

خجسته مهر اظهار کرده که میدان آزادگان حدود ۳۲ میلیارد بشکه نفت خام درجا دارد و یکی از میادین فوق عظیم دنیا است در گذشته شرکت‌هایی مانند توتال، شل و بی‌پی مطالعات ما را دریافت کردند اما هیچ‌گاه وارد توسعه نشدند.

معاون وزیر تاکید کرده که در این پروژه ۶۵۰ حلقه چاه جدید یا تعمیری را باید در دستور کار قرار دهیم و ۵۰ دستگاه دکل حفاری را نیز در این مناطق مستقر کرد.

قرارداد توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان در غرب کارون به عنوان بزرگترین قراداد توسعه‌ای صنعت نفت ایران پس از سال‌ها بلاتکلیفی با تدبیر وزارت نفت دولت سیزدهم برای یکپارچه‌سازی روند توسعه بزرگ‌ترین میدان مشترک نفتی ایران و در مجاورت میدان مجنون عراق و ۸۰ کیلومتری غرب اهواز امضا شد که طرح توسعه میدان آزادگان با حفاری ۱۸۵ حلقه چاه تازه در حال اجراست و به تازگی آیین رسمی عملیاتی شدن ۶۰ حلقه چاه آن با حضور رئیس جمهور در استان خوزستان عملیاتی شد.

توسعه میدان مشترک نفتی آذر نیز با تکیه بر توان داخلی با پیچیده ترین و پرچالش ترین حفاری، مرحله دوم توسعه و افزایش تولید میدان نفتی مسجد سلیمان در راستای پیشرفت شرکت های اکتشاف و تولید (EP) در زمینه توسعه در بخش بالادست صنعت نفت و در نهایت قرارداد توسعه سه میدان سومار، سامان و دلاوران واقع در گستره عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی در غرب کشور در قالب الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران شامل توسعه، تولید و بهره برداری نیز از جمله قراردادهایی بود که در این مراسم به امضا رسید.