به گزارش اکو ایران، در بخش صادرات نفتی ایران یک اتفاق مهم رخ داده است. چندی پیش علیرضا صالح در جمع خبرنگاران از یک موضوع مهم در اقتصاد کشور پرده برداری کرد.

خبرگزاری فارس در خبری در روز 14 دی 1401، اعلام کرد: صندوق توسعه ملی از ابتدای تشکیل در سال 89 تاکنون با 147 میلیارد دلار منابع ورودی همراه شده و تاکنون 121 میلیارد دلار از آن به صورت تسهیلات به بخش دولتی، عمومی و خصوصی پرداخت شده است.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: امسال 40 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و همچنین صادرات تهاتری وارد صندوق توسعه ملی می‌شود و طبق قانون برنامه ششم 42 درصد از این منابع وارد صندوق توسعه ملی خواهد شد.

به گفته وی؛ امسال در 9 ماهه 7.3 میلیارد دلار ورودی صندوق توسعه ملی بابت سهم 40 درصدی از درآمدهای نفت و گاز بوده است.  طبق برخی خبر ها 0.3 میلیارد دلار آن در نتیجه سود باز پرداخت بوده و در حقیقت سهمی که دولت از صادرات نفتی در صندوق واریز کرده برابر با 7 میلیارد دلار در 9 ماهه نخست امسال بوده است. با استناد به این موضوع ارزیابی می شود که صادرات نفت کشور در چه سطحی قرار داشته است؟

صادرات نفتی

روند صعودی صادرات نفتی ایران در بهار 1401

در ابتدای سال جاری مجموع صادرات نفتی ایران طبق آمارهای بانک مرکزی برابر با 14 میلیارد و 351 میلیون دلار بوده است. رقمی که در ابتدای امسال بیشترین میزان را در مقایسه با سال های قبل درج کرده است. در همین رابطه برآورد می شود از بهار 97 به بعد ثبت چنین رکوردی سابقه نداشته است. 

اما نکته مهم در خصوص تجارت نفتی ایران به دو فصل اخیر باز می گردد. عملکردی که نشان از افت بی سابقه در صادرات نفتی ایران در این دومقطع داشته است.

صادرات نفتی

دره صادراتی ایران در نفت میانه سال

طبق آن چیزی که صالحی معاون اعتباری منابع و مصارف صندوق توسعه اعلام کرده، در 9 ماه نخست امسال، 7 میلیار دلار عملکرد دولت در خصوص واریزی به صندوق توسعه بوده که طبق قانون بودجه عملا باید 40 درصد درآمدهای نفتی ایران در این مقطع باشد.

به بیان دیگر صادرات نفتی ایران در این بازه زمانی اقلا باید معادل با 17 میلیارد و 500 میلیون دلار در عرض نه ماه باشد.

بنابراین اگر رقم بهار را از مجموع این دورقم کسر کنیم حاصل مجموع صادرات نفتی ایران در تابستان و پاییز خواهد شد که چیزی در حدود 3 میلیارد و 500 میلیون دلار برآورد می شود. صادرات نفتی درکل اشاره به صادرات نفت، گاز و میعانات گازی اشاره دارد.

وقتی مجموع صادرات نفتی پاییز و تابستان را با همدگیر مقایسه می کنیم مشاهده می شود این مجموع در میان سال های مختلف تقریبا کمترین سطح را دارا بوده است.

درآمد نه ماهه ایران نیز که در سال جاری برابر با 17 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده کاهشی 37 درصدی را در مقایسه با سال قبل داشته است.