به گزارش اکوایران، احتمال برگشت چک در استان‌هایی که نرخ تورم بالایی دارند بیشتر است.

آمارهای منتشره از آخرین وضعیت چک‌های مبادله شده نشان می‌دهد در آذر ماه امسال بالغ بر 7 میلیون و 917 هزار فقره چک به ارزش حدود 525 هزار میلیارد تومان در کشور مبادله شده که از این میزان حدود 636 هزار فقره چک به ارزشی حدود 65.8 هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

به عبارت دیگر در آذر ماه امسال، سهم مبلغ چک‌های برگشتی از کل چک‌های مبادله‌ای معادل 8 درصد و در مقابل سهم چک‌های وصولی نیز معادل 92 درصد بوده است.

سایه تورم بالا بر برگشت خوردن چک

بر اساس آمارها نسبت ارزش چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای در آذر ماه 1401 به ترتیب در 10 استان ایلام، قم، لرستان، هرمزگان، کردستان، اردبیل، آذربایجان غربی، یزد، البرز و کهگیلویه و بویراحمد (با نسبت بیش از 15 درصد) نسبت به دیگر استان‌ها در بالاترین سطح قرار دارد.

نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده به عنوان یک متغیر مهم اقتصادی مطرح است که هرچه این نسبت در سطح بالاتری قرار بگیرد نشان از وضعیت وخیم چک‌ها و وصول نشدن آنها دارد.

مقایسه نسبت چک‌های برگشتی به مبادله‌ای با میزان نرخ تورم استان‌ها در آذر ماه امسال نشان می‌دهد، به طور کلی در استان‌هایی که نرخ تورم بالاتری دارند، نسبت چک برگشتی نیز بیشتر بوده؛ به بیان دیگر احتمال برگشت چک در این استان‌ها بیشتر است.

طبق آخرین گزارش مرکز آمار، 10 استان‌های یزد، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، آذربایجان غربی، لرستان، ایلام، گیلان و خراسان جنوبی بیشترین نرخ تورم نقطه‌ای را در آذر ماه به خود اختصاص دادند که در اکثر این استان‌ها نسبت چک‌های برگشتی نیز در سطح بالاتری قرار دارد.

به طور کلی نرخ تورم و نرخ برگشت خوردن چک دو متغیر مستقل هستند و به طور مستقیم به یکدیگر وابسته نیستند، اما بدیهی است که شرایط اقتصادی و مالی کل کشور و شرایط مردمان هر استان (از نظر قدرت خرید، میزان درآمد و نرخ بیکاری) می‌تواند بر عدم توانایی افرادی در وصول چک تاثیر بگذارد.

photo_2024-01-23_14-42-30