به گزارش اکو ایران، بانک مرکزی آمار تراکنش‌های الکترونیکی را تا پایان بهمن ماه سال 1402 منتشر کرده است. با گسترش فناوری‌های ارتباطات پرداخت الکترونیکی به بخش مهمی از تراکنش‌ها تبدیل شده و بانک مرکزی با سامانه شاپرک بر این تراکنش‌ها نظارت می‌کند. بررسی این تراکنش‌ها می‌تواند شاخص مناسبی برای بررسی سطح مبادلات اقتصادی، سطح قیمت‌ها و سطح رفاه خانوارها باشد. 

 مطابق آمار بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه 45 میلیارد تراکنش الکترونیکی در کشور انجام شده که مجموع مبلغ آن به بالغ بر 10 هزار و 933 هزار میلیارد تومان می‌رسد. با این حال توزیع تعداد و مبلغ تراکنش‌های الکترونیکی در کشور بسیار نامتوازن است.

 در این گزارش سرانه ارزش هر تراکنش الکترونیکی یعنی متوسط مبلغی که در هر تراکنش الکترونیکی پرداخت شده در 11 ماهه نخست سال جاری استان‌های کشور بررسی شده است. این بررسی نشان می‌دهد که متوسط ارزش هر تراکنش در کشور برابر با 243 هزار تومان است که در تهران با اختلاف زیادی متوسط مبلغ پرداخت بیش از سایر استان‌هاست. همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل ارزش سرانه تراکنش در تمام استان‌های کشور افزایش یافته که متوسط این افزایش در سطح کشور برابر با 43 هزار تومان بوده است.

021213

فاصله شدید تهران و سایر استان‌ها در سطح مبادلات اقتصادی

متوسط ارزش هر تراکنش در 11 ماهه نخست امسال را می‌توان با استفاده از تقسیم مبلغ مجموع تراکنش‌ها بر تعداد تراکنش‌ها به دست آورد.

 مطابق آمار بیشترین ارزش سرانه هر تراکنش در این مدت مربوط به استان تهران بوده است. در این استان در هر تراکنش الکترونیکی به طور متوسط 354 هزار تومان پرداخت شده است. مازندران نیز با 255 هزار تومان در رده دوم بیشترین ارزش سرانه تراکنش در کشور قرار گرفته است.

 در سمت مقابل کمترین ارزش سرانه هر تراکنش نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد برابر با 144 هزار تومان بوده است. خراسان شمالی، ایلام و لرستان دیگر استان‌هایی بوده‌اند که در هر تراکنش الکترونیکی آن‌ها کمترین مبالغ نسبت به سایر استان‌ها پرداخت شده است.

 اختلاف زیاد سطح تراکنش در تهران و سایر استان‌ها می‌تواند حاکی از اختلاف زیاد سطح فعالیت‌های اقتصادی در این استان با سایر کشور باشد؛ به عبارت دیگر مردم در این استان قدرت خرید بیشتری دارند و مبادلات اقتصادی بیشتری را به صورت الکترونیکی انجام می‌دهند. البته سطح بالاتر قیمت‌ها در این استان را نیز باید به عنوان یک علت در نظر گرفت.

 از سوی دیگر نسبت به 11 ماهه نخست سال قبل نیز ارزش سرانه هر تراکنش در همه استان‌ها افزایش یافته که بیشترین افزایش باز هم برای استان تهران بوده است.

021213

رشد ارزش سرانه هر تراکنش در تمام کشور

 بررسی‌ها نشان می‌دهد نسبت به 11 ماهه نخست سال 1401 در همه‌ی استان‌های کشور مبلغ بیشتری در هر تراکنش‌ الکترونیکی پرداخت شده است. این موضوع را می‌توان به علت تورم و رشد قیمت‌ها دانست.

 در این میان بیشترین رشد ارزش سرانه هر تراکنش الکترونیکی در استان تهران رخ داده است. در این استان متوسط ارزش هر تراکنش در سال گذشته برابر با 272 هزار تومان بوده که در سال جاری به 354 هزار تومان رسیده و بنابراین 82 هزار تومان بیشتر شده است.

 کرمان با افزایش 47 هزار تومانی و یزد با افزایش 45 هزار تومانی در رده‌های بعد قرار گرفته‌اند.

 از سوی دیگر کمترین رشد مبلغ نیز مربوط به استان کردستان برابر با 15 هزار تومان بوده است.