روز سه‌شنبه نمادهای فارس، فملی، شستا، شپدیس و شپنا تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا شاخص منفی باشد و کمی دل سهامداران را خالی کنند و بگویند که ما قصد افت‌های بیشتری را داریم.

در مقابل این افت‌ها شاخص هم وزن ایستاد تا نشان دهد بازار به بزرگان کاری ندارد و به دنبال شرکت‌های کوچک و متوسط بازار می‌گردد تا حداقل از نوسانگیری چیزی عایدش شود.

همانطور که در تصویر شاخص کل قابل مشاهده است این احتمال برای شاخص کل به وجود آمده است که شاهد وقوع یک الگوی کلاسیک آن هم از نوع نزولی باشیم؛ الگوی مثلث نزولی.

چقدر این احتمال برای شاخص وجود دارد که این  الگو رخ بدهد و شاهد افت باشیم را نمی‌توانیم پیش گویی کنیم اما این الگو در عین حال که یک روند نزولی را نشان می‌دهد و می‌تواند تصویر دیگری به ما بدهد آن هم این که در همین محدوده می‌توانیم به الگوی کلاسیک دیگری اشاره کنیم آن هم الگوی سه قلوی کف که نشان از صعود شاخص و افزایش قیمت‌ها خواهد بود.

اما زمان مشخص خواهد کرد که شاخص به کدام یک از این الگوها واکنش مناسب نشان می‌دهد و در مسیر صعودی و یا نزولی قرار خواهد گرفت.

برای صعودی شدن شاخص میانگین 200 روزه شاخص ( خط آبی) به کمک آمده است تا از ادامه افت شاخص جلوگیری کند اما در این کار چقدر موفق خواهد بود را در آخرین روز کاری هفته می‌توان یافت.

چهارشنبه آخرین روز معاملاتی هفته خواهد بود و کافی است بازار فردا همین مقدار افت را جبران کند و با رشد خود به سر جای اولش برسد تا نشان دهد کاملا بلاتکلیف است و همه چیز را به هفته بعد موکول کرده تا در تعطیلات پایان هفته به بررسی جامع‌تری در خصوص اخبار و حواشی بنیادی مرتبط با بازار برسد.

اگر به این منوال جلو بریم باید تا ارائه گزارش‌های شش ماهه توسط شرکت‌ها صبر کنیم و همچنین سبز و سرخ بازار را ببینیم و بی‌رمقی بازار را نظاره‌گر باشیم.

همه این موارد را گفتیم اما این همه آن چیزی نیست که در بازار می‌گذرد. تنها چیزی که ثابت می‌ماند، تغییرات است.