به گزارش اکوایران، ارزش دلاری بورس تهران در روز شانزدهم شهریور ماه نزدیک به 197 میلیارد دلار است اما بورس تداول عربستان که قدمت فعالیت آن به 20 سال نمی‌رسد، ارزش دلاری نزدیک به 2 هزار و 187 میلیارد دلاری دارد.

در نظرات تحلیل گران شنیده می‌شود که مشکل این روزهای بازار سرمایه ایران، عمق کم این بازار است و برای بهبود شرایط بازار نیاز به تعمیق آن داریم. عمق دادن به بازار سرمایه در حالتی اتفاق می‌افتد که اعتماد مردم و سرمایه گذاران به بورس جلب شود و ورود پول بتواند ارزش بازاری را افزایش دهد اما با این وجود، در روند معاملات سال جاری بیشتر شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم که نشان از عدم اطمینان نسبت به این بازار مهم اقتصادی دارد.

ارزش دلاری بورس تهران 9 درصد ارزش دلاری بورس عربستان و 3.3 درصد ارزش بورس هنگ کنگ است. ارزش دلاری بورس تهران کمتر از یک درصد بورس نیویورک و نزدک است که این نسبت‌ها به خوبی بیانگر عمق کم بازار سرمایه ایران است.

بورس

 

 موضوع مهم دیگری که در روز های اخیر در فضای مجازی دست به دست می شود رکود معاملات در بازار است. برای بررسی این مسئله نیز به بررسی نسبت ارزش معاملات روزانه به ارزش کل بازار در بورس تهران و سایر بورس‌های جهانی پرداخته‌ایم که صحت این موضوع را نشان می دهد.

در واقع به طور متوسط ارزش معاملات روزانه در بورس های جهانی حدود 2.7 دهم درصد ارزش کل همان بازار است اما در بورس تهران این معیار 0.76 دهم درصد است که 72 درصد کمتر از معمول جهانی بوده است. پائین بودن ارزش معاملات روزانه به نسبت ارزش کل بازار نشان دهنده رکود معاملاتی است. البته با توجه به خروج پولی که در ماه های اخیر شاهد بودیم و بازدهی سهم‌های بورس تهران که به نسبت تورم موجود در اقتصاد کشور به شدت باعث نارضایتی فعالان بازار است، این رکود به وجود آمده کاملا منطقی است. تا زمانی که شرکت ها تلاش کنند به جای هدف اصلی هر شرکت که افزایش سود سهامداران و ایجاد رضایت برای آن‌ها است؛ به بازار گردانی سهام خود در قیمت‌های پائین و سودگیری از نوسانات بازار و در عین حال به جای توزیع سود شرکت به صاحبان سهام، این سودها را درون مجموعه خود نگه دارند و با استفاده از نبودن شفافیت های مالی به مصرف سود در زمینه‌های دلخواهشان بپردازند روند رکودی بازار تغییر نخواهد کرد و بورس تهران تعمیق نخواهد یافت.  

 

بورس