شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (سهامی عام) با نام میکا روی زنجان در مهر ماه سال 1384 به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و  در تاریخ 22 فروردین 1390 به نام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان تغییر نام داده است. 

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه، تولید ورق و شمش روی است. همچنین عمده تأمین کنندگان مواد اولیه اصلی این شرکت، شرکت زرین معدن آسیا(سهامی عام) به عنوان سهامدار عمده و شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (سهامی عام)، شرکت کیمیای زنجان گستران (سهامی عام) و تهیه و تولید مواد معدنی ایران است.

 روش‌های تولید روی به طور کلی به دو دسته پیرومتالورژیکی و هیدرومتالورژیکی تقسیم می شوند. حدود 85 تا 90 درصد روی تولیدی در جهان به روش هیدرومتالورژیکی است.

در روش های پیرومتالورژیکی ماده معدنی فلز مورد نظر در دمای بالا و توسط توده های مخصوص احیاء شده و استحصال می گردد. مکانیزم عمل فرآیندهای پیرومتالورژیکی ایجاد حرارت زیاد و محیط مناسب برای انجام واکنش احیاء است. در روشهای پیرومتالورژیکی تولید روی، عامل احیاکننده در این فرآیند، کک متالورژی بوده و از آهک برای کنترل بازیسیته استفاده می شود. دانه بندی مواد اولیه در این فرآیند بسیار مهم است. درصورت استفاده از کنسانتره روی باید آن را به صورت گندله درآورد و در صورت استفاده از ماده معدنی اکسید روی، ابتدا باید آنرا به دانه بندی 10 - 5 میلیمتر رسانده و پس از انجام کلسیناسیون مورد مصرف قرار داد.

فگستر

در روش‌های هیدرومتالورژیکی ماده معدنی حاوی فلز مورد نظر در یک حلال مناسب حل شده و پس از جداسازی ناخالصی¬ها، توسط جریان برق مستقیم و از طریق فرآیند الکترولیز استحصال می گردد. در روشهای هیدرومتالورژیکی به دمای بالا نیاز نیست و استحصال فلز توسط واکنشهای الکتروشیمیایی انجام میشود. به دلیل ظرفیت محدود کوره های روش پیرومتالورژیکی، افزایش تعداد آن ها جهت بالا بردن ظرفیت مقرون به صرفه نیست. لذا میزان تولید روی در دنیا با این روش محدود است و در صورتیکه فرآیندهای هیدرومتالورژیکی به دلیل امکان تولید اقتصادی و با ظرفیت بالا و همچنین به خاطر امکان استفاده از مواد اولیه با عیار پایین و ناخالصی زیاد، استفاده وسیعی در سطح جهان دارند.

به گفته مسئولین شرکت بازار محصولات تولیدی این شرکت در فرآیند تولید و فروش از رقابت و حساسیت بالایی برخوردار است. قیمت گذاری محصولت تولیدی این شرکت از قیمت جهانی فلز روی و سرب تبعیت می‌کند. و مبنای محاسبه قیمت فروش محصولات بازار بورس فلزات لندن است. و نرخ جهانی فلز روی تاثیر مستقیم بر بهای تمام شده و فروش محصولت تولیدی شرکت ایفا می کند. و این موضوع هم بر بازار داخل و هم بر بازارهای خارجی تاثیرگذار است.

شرکت زرین معدن آسیا مالک 45.9 درصد از این شرکت است و پس از آن شرکت کیمیای زنجان گستران با 9.7 درصد مالکیت در رتبه بعدی قرار دارد.

تنها 25 درصد از این نماد در بازار فرابورس تهران به صورت شناور در حال معامله است. ارزش بازاری این نماد در انتهای شهریور ماه 1401 در حوالی 754 میلیارد تومانی قرار دارد که قیمت هر برگ سهم روی تابلو روی عدد 745 تومان داد و ستد می‌شد.

نرخ فروش ماهانه محصولات این شرکت از ابتدای سال مالی 1401 با افت همراه شده است به طوری که قیمت هر تن شمش در بازار داخلی فروش رفته از مبلغ 99 میلیون تومان در ابتدای سال به عدد 89 میلیون تومان در انتهای مرداد ماه رسیده است همچنین قیمت ریالی محصول صادراتی این شرکت از تنی 100 میلیون تومان ابتدای سال به تنی 76 میلیون تومان در مرداد ماه رسیده است و باید دید این شرکت چه میزان و چه نرخی را برای شهریور ماه 1401 خود در هفته ها آتی ارائه خواهد کرد.

فگستر

اوضاع در صورت سود و زیان سه ماه بهار 1401 فگستر به مراتب خیلی بهتر از فصل زمستان 1400 شده است به طوریکه این شرکت توانسته است به سود خالص 18 میلیارد تومانی برای سه ماهه ابتدایی سال 1401 برسد و این رقم برای زمستان 1400 حوالی 3 میلیارد تومان بوده است.

همچنین این شرکت توانسته است دارایی جاری خود را به رقم 320 میلیارد تومانی افزایش دهد و تنها با 30 میلیارد تومان بدهی غیر جاری بهار 1401 را تمام کند.

اما در مقدار فروش ماهانه این شرکت همین طو که در نمودار دیده می‌شود شرکت در تیر ماه رکورد فروش خوبی را ثبت کرده است و یا اغماض و فاکتور گرفتن تیر ماه شاهد کاهش روند مبلغ فروش ماهانه از اردیبهشت ماه سال جاری تا پایان مرداد ماه هستیم و باید دید که این رقم برای شهریور ماه 1401 چه عددی خواهد بود.

فگستر

فگستر