به گزارش اکوایران، تئا می لی، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ورودی این نوشت: این اطلاعات برای شرکت‌ها و مصرف کنندگان در دسترس قرار گرفت تا علیه رژیم‌هایی که شیوه‌های استثماری کار را ترویج و حمایت می‌کنند، اقدام کنند. سازمان بین المللی کار تخمین می‌زند که 160 میلیون کودک کار و 27.6 میلیون کارگر اجباری در شرایط بد در دنیا مشغول به کار هستند.

در میان آمار و ارقام مربوط به کودکان کار40 هزار کودک در  جمهوری دموکراتیک کنگو از مدرسه باز می‌مانند تا کبالات مصرفی در تولید باتری‌های لیتیوم یونی را استخراج کنند. این کشور حدود 70 درصد کبالت دنیا را تولید می‌کند.

در این گزارش آمده است: در برخی موارد کل اعضای یک خانواده در معادن کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو کار می‌کنند، و زمانی که والدین در اثر رانش زمین یا فروریختن چاه‌های معدن کشته می‌شوند، کودکان یتیم شده، راهی جز کار در معادن ندارد. در جمهوری دموکراتیک کنگو سالانه تعداد زیادی کودک و بزرگسال قاچاق می‌شوند تا در شرایط بسیار آزاردهنده کار کنند.

در این شرایط کودکان شش ساله‌ای دیده شده‌اند که کیسه‌های 80 پوندی حاوی سنگ کبالت را روی سر خود بالا می‌آورند و به مراکز فرآوری می‌برند. آنها تا 12 ساعت در روز کار می کنند. کبالت استخراج شده از این معادن معمولا با کبالت تولید شده دذر معادن بزرگ مقیاس ترکیب شده و پس از فرآوری صادر می‌شود.

در سال 2009 وزارت کار آمریکا کبالت را جزو محصولاتی دسته‌بندی کرد که کودکان در تولید آن به استثمار گرفته می‌شوند. با گذشت یک دهه از این اعلام همچنان استفاده از کودکان در تولید معدنی کبالت رواج دارد. کبالت جزو مواد اولیه ضروری مصرفی در تولید باتری‌های لیتیوم یونی است. این باتری‌ها در تولید تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و خودروهای الکتریکی استفاده می‌شود.

چین در سال 2020 بالغ بر 89.4 درصد از کبالت مصرفی خود را از جمهوری دموکراتیک کنگو وارد کرد، ارزش این واردات بالغ بر 2.17 میلیارد دلار بود.

در این گزارش چینی‌ها نیز به دست داشتن در استثمار کودکان متهم شده‌اند؛ چین مالک یا تامین‌کننده مالی اغلب معادن کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو است و در نهایت نیز این کشور حدود  90 درصد کبالت خود را از جمهوری دموکراتیک کنگو وارد می‌کند.