به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه بیست و پنجم مهر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 198 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 311 هزار و 91 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس با افت 335 واحدی در سطح 376 هزار و 205 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 40 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 798 واحد قرار گرفت.  

تداوم خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دوازدهمین روز متوالی منفی شد و 181 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خاور (شرکت ایران خودرو دیزل) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 23 میلیارد تومان بود. پس از خاور، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

بورس

نمادهای پیشران بازار

امروز نمادهای «حکشتی»، «کچاد» و «شفن» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شپنا»، «فارس» و «شبندر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «فغدیر» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «خدیزل»، «وملل» و «ددانا» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و فمراد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، ولشرق و وهامون پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 140 هزار و 546 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 135 هزار و 607 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 25 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات دوشنبه 51 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 2 درصدی به 139 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 46 درصد کاهش یافت و 140 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 8 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 39 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد وتعاون (شرکت بیمه تعاون) با صف‌ خرید 7 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وتعاون، نمادهای غدشت (شرکت دشت مرغاب) و وملل (مؤسسه اعتباری ملل) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر تعلق داشت که ارزش آن 6 میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای غنوش و بسویچ صف فروش داشتند.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس