به گزارش اکوایران، امروز از دقایق ابتدایی معاملات روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعودی شد. در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 269 هزار واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 15 هزار و 368 واحد رشد داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 4 هزار و 574 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 360 هزار و 816 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 183 واحد صعود کرد و به رقم 17 هزار و 333 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 535 نماد رشد قیمت داشتند و 136 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 80 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 20 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

در مجموع معاملات دوشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای بیست و دومین روز متوالی منفی شد و 50 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته افت 90 درصدی داشته است. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد ) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 35 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و خصدرا (شرکت صنعتی دریایی ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «غکورش»، «غدشت» و «وآذر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «مارون» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بساما»، «توسن» و «فجهان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شبندر و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، وتعاون و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

 عرضه و تقاضای معاملات دوشنبه

در معاملات دوشنبه 138 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 500 درصدی به 180 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 63 درصد کاهش یافت و 126 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 20 میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 137 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) با صف‌ خرید 15 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از حکشتی، نمادهای دانا (شرکت بیمه دانا) و فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غکورش تعلق داشت که ارزش آن 13 میلیارد تومان بود. پس از غکورش، نمادهای وآذر، غدشت و غشهد صف فروش داشتند.

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 142 هزار و 768 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 136 هزار و 557 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 1.3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 491 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شبندر (شرکت پالایش نفت بندعباس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 90 میلیارد تومان بود. 

پس از شبندر، حکشتی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و فولاد در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 794 میلیون و 196 هزار و 413 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتعاون تعلق داشت. دو نماد وبملت و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس