به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز شنبه بورس در تعلیق و رکود بوئد. برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 13 آذر- به روند بازار سهام در روز شنبه نگاه می‌کنیم. در اولین روز هفته شاخص کل افزایش 348 واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن 97 واحد تنزل کرد. شاخص کل فرابورس نیز 18 واحد پائین آمد. 

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 302 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 371 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 45 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 55 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت صنایع کاشی و سرامیک سینا (کساوه)، شرکت رادیاتور ایران (ختور)، شرکت لامپ پارس شهاب (بشهاب) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)، شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر) و شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان (غشهداب) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای ولصنم (شرکت لیزینک صنعت و معدن)، غاذر (شرکت کشت و صنعت پیاذر) و دزهراوی (شرکت داروسازی زهراوی) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت کلر پارس (کلر)، شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد شیر (زملارد) و شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات شنبه 63 نماد صف خرید داشتند و 47 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 35 درصدی به 120 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 51 درصد کاهش یافت و 95 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید در رقم 59 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) با صف‌ خرید 18 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کپشیر، نمادهای کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز 

در معاملات روز شنبه تغییرات قیمتی و تغییرات شاخص‌ها محدود بود. دامنه نوسان شاخص‌ها به اندازه‌ای کوتاه بود که می‌توان آن را به توقف شاخص‌ها تعبیر کرد .

در پایان شنبه، تعداد نمادهای قرمز بازار بیشتر بود و قیمت سهام 55 درصد نمادهای بازار کاهش یافت. دیروز نمادهای پالایشی بیشترین تأثیر را در نزول شاخص کل داشتند و شپنا و شتران در کنار حکشتی جلودار بودند. نمادهای شستا، اخابر، شبندر، نوری، وتجارت، وبملت و میدکو نیز در رتبه‌های بعدی بودند.   

از سوی دیگر سرانه فروش هر کد معاملاتی حقیقی بیشتر از سرانه خرید بود. همچنین دیروز شاهد افزایش خروج پول حقیقی بودیم و نمادهای بزرگی مانند شستا، شپنا، حکشتی، خودرو، بپاس، شبندر، فملی، نوری، خساپا، بوعلی و پارسان بیشترین خروج پول را داشتند. 

در کنار افزایش عرضه و خروج پول حقیقی، ارزش معاملات خرد سهام نیز همچنان زیر 3 هزار میلیارد تومان باقی ماند. 

 بنابراین بازار در وضعیت تعلیق و انتظار است. تحلیلگران معتقدند بازار فعلا در حال سبک و سنگین متغیرهای مؤثر است و با شفاف شدن نسبی وضعیت سیاسی کشور و روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با قدرت‌های جهانی بازارها از شوک فعلی خارج خواهند شد. در واقع هجوم نااطمینانی‌ها و ریسک‌ها به بازار عامل تعلیق معاملات است. 

از سوی دیگر به موعد فصل بودجه رسیده‌ایم و با مشخص شدن سیاست دولت درباره بازار سرمایه و متغیرهای مؤثر بر آن، فعالان اقتصادی نیز درباره آینده سرمایه گذاری در بازارها تصمیم گیری خواهند کرد.

پیش بینی بورس