به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه بیست و هشتم آذر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 675 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 500 هزار و 917 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با کاهش 656 واحدی در سطح 443 هزار و 305 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 52 واحد بالا آمد و در سطح 19 هزار و 75 واحد قرار گرفت.  

خروج پول از بورس

در مجموع معاملات دوشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 153 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 54 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای پارس، وسدید، فارس، قهکمت و ولبهمن بیشترین خروج پول را داشتند. 

بورس

پیشتازی فارس و پارس 

امروز مانند روزهای کاری گذشته نماد «فارس» بیشترین اثر فزاینده را بر شاخص داشت و پس از آن، نمادهای «پارس» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «خودرو»، «فملی» و «شپنا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «هرمز»، «وسپهر» و «بپاس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «خدیزل»، «شاوان» و «شراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

ارزش معاملات بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 214 هزار و 21 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 204 هزار و 595 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 13 صدم درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 76 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات دوشنبه 95 نماد صف خرید داشتند و 32 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 35 درصدی به 219 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 29 درصد افزایش یافت و 287 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 145 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران)  با صف‌ خرید 25 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کپشیر، نمادهای پارس (شرکت پتروشیمی پارس) و خفنر (شرکت فنرسازی خاور) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات گدنا بیشترین صف فروش بازار را داشت و پس از گدنا، نمادهای وملی، انرژی2، غدشت و شسینا بیشترین صف فروش را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس