به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –چهارشنبه 30 آذر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 8 هزار و 813 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 492 هزار و 95 واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن 906 واحد بالا آمد و در رقم 442 هزار و 398 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 11 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 63 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 311 نماد رشد قیمت و 357 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 47 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌ بیمه دانا (دانا)، شرکت چرخشگر (خچرخش) و شرکت داروسازی امین (دامین) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت آسیا سیر ارس (حآسا)، شرکت کشت و دامداری فکا (زفکا) و شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود (کشرق) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای درازک (شرکت دارویی رازک)، قشکر (شرکت شکر شاهرود) و پکرمان (شرکت صنعتی البرز) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب (ثغرب)، شرکت سوژمیران (فسوژ) و شرکت پخش رازی (درازی) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه 95 نماد صف خرید داشتند و 19 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 63 درصدی به 356 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 18 درصد کاهش یافت و 236 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید در رقم 170 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

پیش بینی بورس

در پایان معاملات نماد پترول (شرکت گسترش سرمایه گذاری و توسعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس)  با صف‌ خرید 27 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از پترول، نمادهای کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) و خفنر (شرکت فنرسازی خاور) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات درازک بیشترین صف فروش بازار را داشت و پس از درازک، نمادهای قشکر، انرژی2، چکارن و سفار بیشترین صف فروش را داشتند. 

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که در هفته اخیر شاخص روند صعودی داشت و توانست به کانال 1.5 میلیونی صعود کند. اما دیروز شاخص 8 هزار واحد ریزش کرد و زیر مرز روانی یک میلیون و 500 هزار واحد قرار گرفت. 

روز سه‌شنبه بر خلاف روزهای قبل، بزرگان بازار ریزش کردند، فارس که 5 روز پیاپی شاخص‌ساز شماره یک بازار بود نیز بیشترین سهم از خروج پول حقیقی را داشت و قرمزپوش شد. دیروز فولاد، شستا، فملی، میدکو، کگل، شپنا، شتران، شبندر، حکشتی و اخابر بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

علاوه بر این، 98 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد. پس از فارس، نمادهای آریان، شستا، شپنا، وبانک، خودرو، فولاد، پترول، وغدیر، ونوین و دانا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. همچنین ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 18 درصدی -معادل هزار و 69 میلیارد تومان- نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 5 میلیارد تومان رسید. 

دیروز شاخص هم وزن نیز نزول کرد و تعداد نمادهای قرمزپوش بیشتر از سبزهای بازار بود و 53 درصد نمادهای بازار افت قیمت داشتند. 

تحلیلگران تکنیکی مرز یک میلیون و 500 هزار واحد را مرز روانی شاخص می‌دانند که دیروز شاخص از آن پائین آمد. برخی با توجه به افت هزار میلیارد تومانی ارزش معاملات خرد سهام معتقدند معامله‌گران استراتژی صبر و انتظار در پیش گرفته‌اند و با شفاف شدن وضعیت بودجه 1402، قیمت‌ها در بازار سهام با دیگر بازارهای دارایی به سمت بالا همسو می‌شود. برخی دیگر نیز خروج پول را به معنای کوچ سهامداران از بازار می‌دانند و معتقدند شاخص بر مرز یک میلیون و 500 هزار واحد بوسه خداحافظی زده است. 

در آخرین روز کاری آذر ماه، سندرم چهارشنبه‌ها می‌تواند بر سمت عرضه بازار بیفزاید اما در مقابل مازاد تقاضا در پایان معاملات دیروز این امید را ایجاد کرد که شاخص امروز به کانال 1.5 میلیونی برگردد.

پیش بینی بورس