به گزارش اکوایران شاخص‌های اصلی وال‌استریت پس از حدود 10 روز نوسان کاهشی متاثر از سخنان جروم پاول مبنی بر افزایش مجدد نرخ بهره در سال 2023، با افت شاخص احساسات مصرف‌کنندگان آمریکایی به مسیر رشد  نرخ بازگشتند و به این ترتیب بخشی از زیان روزهای ابتدایی هفته را ظرف روز جمعه 23 دسامبر جبران کردند.

گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان داد که شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE) برای آمریکایی‌ها در ماه نوامبر تنها رشدی 0.1 درصدی داشت، این در حالی بود که این شاخص در  ماه اکتبر رشدی 0.4 درصدی را به ثبت رسانده بود.

 در عین حال نتایج نظر سنجی‌ها حاکی از آن است که مصرف‌کنندگان آمریکایی انتظار دارند فشار قیمت در سال آینده به میزان قابل توجهی کاهش یابد. چشم‌انداز تورم یک ساله برای ماه دسامبر نیز به کمترین میزان خود ظرف 18 سال اخیر رسید.

 بازار خواستار توقف سیاست انقباضی شد

سرمایه‌گذاران از هفته گذشته نگران تصمیم استمرار رشد نرخ بهره تا کف حداقل 5.1 درصدی برای سال آینده میلادی هستند. فدرال رزرو بر مهار تورم تا 2 درصد تاکید ویژه دارد و برای تحقق این هدف، نرخ بهره را به بیش از 5 درصد که بالاترین سطح نرخ بهره پس از سال 2007 است، می‌رساند.

 واهمه از تبعات رشد نرخ بهره برای سال آینده میلادی باعث شد تا وال‌استریت در مسیر کاهش ارزش قدم بردارد؛ با این وجود  کاهش شاخص احساسات مصرف‌کنندگان آمریکایی، امید به کاهش سیاست انقباضی را مطرح کرد و ا ز نگرانی فعالان بازارهای مالی آمریکا کاست.

شاون کروز، استراتژیست ارشد معاملات در TD Ameritrade در شیکاگو معتقد است بازار می خواهد فدرال رزرو احساس کند آنچه تا به حال در خصوص مهار تورم انجام داده، کافی بوده است.

کروز همچنین بخشی از معاملات روزهای پایانی هفته را به شروع تعطیلات کریسمس مرتبط می‌داند و معتقد است با توجه به تعطیلی کریسمس بازارها پس از معاملات روز  دوشنبه 26 دسامبر؛ فعالان بازار بخشی از خرید و فروش‌های خود را ظرف روزهای پایانی هفته سوم دسامبر انجام داده‌اند.