به گزارش اکوایران، یکی از مشاوران ارشد بانک خلق چین ظرف روزهای ابتدایی هفته جاری خواستار تقویت بازار املاک و مستغلات در این کشور به منظور بازگرداندن سریعتر اقتصاد به مسیر رشد شد. اجرای سیاست کرونا صفر آسیب‌های جدی به اقتصاد چین در 2022 وارد کرد.

شیوع کرونا در چین جولان می‌دهد و تحلیلگران انتظار دارند که افزایش تعدا مبتلایان به کرونا در این کشور در کوتاه مدت به کاهش فعالیت‌های صنعتی و افت تقاضای داخلی منجر شود. با این وجود تضعیف شاخص دلار و احتمال تقویت سیاست‌های محرک دولتی به رشد بهای سنگ‌آهن در روز ابتدایی بازگشایی بازار در هفته جاری انجامید.

پرمعامله ترین قرارداد سنگ آهن در بورس کالای دالیان چین در روز 26 دسامبر برای تحویل در ماه مه 2023 با 1.4 درصد رشد با نرخ 828 یوان برابر 118.77 دلار در هر تن معامله شد. این رشد نرخ در حالی در این بازار رقم خورد که بر تعدا مبتلایان به کرونا در چین افزوده می‌شود. ژجیانگ به عنوان یک استان بزرگ صنعتی در چین که در نزدیکی شانگهای قرار دارد، با یک میلیون مبتلا به کرونا روبرو است، رقمی که انتظار می‌رود در روزهای آینده 2 برابر شود.

تحلیلگران انتظار دارند که با افزایش مبتلایان به کرونا در چین، تقاضای داخلی و فعالیت صنعتی در چین تحت فشار کاهشی قرار گیرد.

استرالیا به رشد نرخ امیدوار است

دولت استرالیا در گزارشی از احتمال بهبود قیمتی سنگ‌آهن خبر داد. در این گزارش با تاکید بر تثبیت بخش املاک و مستغلات چین با حمایت‌های دولت این کشور و تقویت پروژه‌های زیرساختی در حالی که احتمالا از عرضه سنگ‌آهن از سوی استرالیا و برزیل در سال آینده میلادی کاسته می‌شود،

دولت استرالیا در گزارش خود گفت: «تثبیت بخش املاک و مستغلات چین، در ترکیب با محرک های زیرساختی قابل توجه این کشور و تنها رشد اندک عرضه از سوی استرالیا و برزیل، انتظار می‌رود که بر نرخ سنگ آهن در 2023 افزوده شود.

چین حدود 70 درصد از حجم سنگ‌آهن دریایی جهان را خریداری می‌کند و استرالیا حدود نیمی از کل عرضه این کشور را تامین می‌کند.