به گزارش اکوایران فلزی‌ها پس از تجربه رکوردشکنی قیمتی ظرف ماه مارس، در 3 ماه پایانی سال در کف نرخ سالانه خود جای گرفتند. البته دولت چین در پی بروز نا آرامی اجتماعی در این کشور در اعتراض به سیاست کرونا صفر از ماه نوامبر از میزان محدودیت کرونایی در این کشور کاست، اما افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس در چین با ایجاد واهمه از بروز موج جدیدی از همه‌گیری کرونا ظرف ماه‌های ابتدایی 2023 مانع از اثر بخشی کافی این سیگنال مثبت در بازار فلزات پایه شد.

رکود در چین ادامه‌ دار شد

شاخص مدیران خرید تولیدی چین برای ماه دسامبر برابر 47 واحد اعلام شد که این رقم کمتر از سطح واحد به عنوان مرز رکود بود. این سومین ماه متوالی و هشتمین ماه غیر متوالی در سال 2022 بود که این شاخص که بیانگر بروز وضعیت رکود است در نرخی کمتر از 50 واحد قرار گرفت. اگرچه دولت چین در ماه دسامبر از میزان محدودیت کرونایی کاست و محرک‌هایی برای حمایت از بخش ساخت‌وساز در چین به عنوان یکی از موتورهای محرک اقتصادی این کشور وضع کرد، اما بی اعتمادی به بازگشت تقاضا ظرف سال 2023 مانع از رونق فعالیت تولیدی در بزرگتین اقتصاد کالا محور جهانی شد.

در عین حال فدرال رزرو در آخرین جلسه خود در سال 2022 که در نیمه ماه دسامبر برگزار شد از استمرار روند رشد نرخ بهره تا سطح حداقل 5.1 درصدی به منظور مهار تورم خبر داد که این موضوع نیز با تشدید احتمال بروز رکود در سال 2023، از افت نرخ در بازارهای کالایی حمایت کرد.

در بازه یک ساله منتهی به روز پایانی سال 2022، در معاملات آتی کامکس، قلع افتی 36 درصدی، قلع کاهشی 16 درصدی، آلومینیوم افتی 15.3 درصدی، مس کاهشی 14.7 درصدی و سرب افتی 0.5 درصدی داشتند، این در حالی بود که در این بازه زمانی نیکل صعودی 43 درصدی را در بازار جهانی به ثبت رساند.

سیگنال منفی اقتصاد جهانی برای فلز سرخ

مس که از آن به عنوان دماسنج اقتصادی دنیا یاد می‌شود، در روز پایانی معاملات کالایی‌ها در سال 2022 با نرخ 3.8 دلار به ازای هر پوند در معاملات آتی کامکس آمریکا به فروش رفت و کاهشی 15 درصدی را در بازه سالانه به ثبت رساند. این در حالی بود که اغلب موسسات معتبر بین‌المللی، به نوسان مثبت بهای مس در 2022 امیدوار بودند. اما واهمه از بروز رکود اقتصادی در دنیا باعث شد تا ورق در این بازار برگردد و تقاضا برای فلز سرخ تضعیف شود به نحوی که مس بخشی از ارزش خود را در بازار جهانی از دست داد. با این وجود تضعیف همزمان عرضه و تقاضا، از شتاب افت نرخ در بازار فلز سرخ کاست. میزان تولید مس شیلی ظرف 9 ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهشی 6.7 درصدی را به ثبت رساند. در عین حال بروز اعتراضات کارگری در معادن پرو نیز از میزان تولید مس معدنی این کشور کاست. میزان ذخایر کاتد مس در انبارهای بورسی دنیا ظرف ماه‌های پایانی سال 2022 به کمترین میزان ظرف سال‌های اخیر رسید به نحوی که تنها کفاف چند روز نیاز دنیا را می‌داد. همچنین، غول معدنی گلنکور کمبود عرضه 50 میلیون تنی را برای فلز سرخ در سال 2023 برآورد کرد.

سال 2022 در حالی به پایان رسید که بسیاری از تحلیلگران، بروز رکود اقتصادی در سال جاری میلادی را قطعی می‌دانند و بنابراین امید چندانی به صعود فلزی‌ها وجود ندارد. با این وجود بسیاری از فعالان بازار به گذر سریع دنیا از رکود امیدوار بوده و بنابراین احتمال بازگشت مثبت قیمت کامودیتی‌ها در نیمه دوم 2023 مطرح است.