به گزارش اکوایران، در معاملات دوشنبه گروه خودرویی با ارزش معاملاتی یک هزار و 238 میلیارد تومانی همچنان در صدر برترین گروه های بازار سرمایه از نظر ارزش معاملاتی است و نماد خودرو با رشد بیش از 17 درصدی از ابتدای دی ماه کار امروز خود را با صف خرید 376 میلیون برگ سهمی به پایان برد تا در کنار فروش خوب ماهانه این نماد در بورس کالا شاهد استقبال خوب خریداران از این نماد در تابلوی معاملاتی باشیم.

همچنین نماد خساپا از مجوز افزایش سرمایه 364 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد تا بازهم بر طبل تقاضای بازار برای خرید حقیقی ها بکوبد.

در بورس کالا هم خودروی لاماری مورد معامله قرار گرفت و رنگ سفید این خودرو حوالی یک میلیارد و 562 میلیون تومان قیمت خورد اما مدل مشکی این خودرو به قیمت یک میلیارد 709 میلیون تومان خریداری شد.

اما در جلسه هیأت پذیرش بورس کالای ایران ۱۹ هزار دستگاه از محصولات چانگان از سوی خودروسازی سایپا و ۲ هزار و ۱۴۰ دستگاه از محصولات کیا از سوی شرکت کوشا خودرو نگین، به عنوان نخستین خودروهای وارداتی در بورس کالا پذیرش شدند. همچنین محصولات گروه «دنا» از سوی شرکت ایران خودرو برای عرضه در بورس کالا پذیرش شد.

دلار در بازار آزاد که از روز گذشته وارد کانال 40 هزار تومانی شده بود در جریان معاملات امروز و طبق شنیده ها تا 40 هزار و 900 تومان هم رشد کرده است. مخبر معاون اول رییس جمهور روز گذشته اعلام کرده که «تصمیم گرفتیم تا دو سال نرخ ارز کالا‌های اساسی را ثابت نگه داریم تا با تنش جدی در قیمت‌ها مواجه نشویم.»

خبرهایی هم از بودجه 1402 به گوش می رسد که خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته است: «بر اساس بودجه ۱۴۰۲ دولت فروش نفت و میعانات گازی را حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز و با قیمت ۷۰ دلار بسته است». همچنین طبق گفته جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ، «دولت در بودجه سال آینده نرخ تسعیر ارز را روی عدد ۲۶ هزار تومان گذاشته است.»

علاوه بر این، در لایحه بودجه سال 1402 مقرر شده است 15 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی برای حمایت از سهامداران خرد در برابر مخاطرات بازار سرمایه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واگذار شود.

اما از منظر تکنیکالی شاخص بورس تهران درگیر بازی با مرز یک میلیون و 600 هزار واحدی است و در رفت و برگشت‌های چند روزه کام نوسانگیران شیرین شده است و حال این روز های بازار سرمایه بهشت نوسانگیران است.

در جریان معاملات امروز، شاخص بورس تهران با رشد 28 هزار و 900 واحدی همراه شد تا ارزش بازار بورس به رقم 5 هزارو 896 همت برسد. ارزش معاملات بازار بورس تهران نیز با 6 هزار و 782 میلیارد تومانی کار را تمام کرد.

اگر بخواهیم روند اندیکاتور RSI  شاخص کل بورس تهران را مورد بررسی قرار دهیم شاخص با نزدیک شدن به خط روند RSI در این روزها مورد حمایت قرار می‌گیرد و می‌تواند به اهداف بالاتری فکر کند. اما اگر این خط روند صعودی ایجاد شده در این اندیکاتور، برای شاخص از بین برود شاهد افت ادامه دار بازار خواهیم بود که به گفته فعالان با رشدهای اخیر دلار و سایر عوامل بنیادی این خط روند به نظر می‌رسد به این زودی ها شکسته نخواهد شد. مگر این که اتفاق خاصی در بازار رخ دهد تا باز هم به اهالی بازارهای مالی نشان دهد که تنها چیزی که ثابت می‌ماند، تغییرات است.

خیلی از تکنیکالیست‌ها معتقد هستند که این محدوده‌هایی که شاخص در حال نوسان در آن است به عنوان موج چهارم (دومین موج اصلاحی) عمل می‌کند و بازار می‌تواند موج پنجمی را تجربه کند.

 

 

کل